Trwa ładowanie...
d1wrd50

Świętokrzyskie/ Radni Włoszczowy rezygnują z planów budowy ciepłowni

Radni Włoszczowy (Świętokrzyskie) zrezygnowali z planów budowy miejskiej ciepłowni. Ciepło do ok. 20 proc. mieszkańców miasta nadal będzie dostarczane z kotłowni działającej przy zakładach Stolbud.

Share
d1wrd50

Jeszcze we wrześniu ub.r. radni poprzedniej kadencji w uchwale wyznaczającej burmistrzowi kierunek działań w sprawie dostarczenia ciepła opowiedzieli się za budową we Włoszczowie miejskiej ciepłowni. Koszt inwestycji, jak wówczas szacowano, miał wynieść około ośmiu milionów złotych.

W czwartek nowa rada zrezygnowała z tych planów, opowiadając się za dalszym wytwarzaniem ciepła przez działający w mieście zakład Stolbud. Obecna umowa ze spółką obowiązuje do 31 lipca br.

Jak przyznał w rozmowie z PAP w czwartek burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, plany zakładające budowę od podstaw nowej ciepłowni w tak krótkim czasie były nierealne. "W grę wchodzi bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców. Gminy nie stać na budowanie własnej ciepłowni. Nie ma obecnie źródeł zewnętrznych finansowania. Co więcej żadna firma nie zadeklarowała, że w tak krótkim czasie ją wybuduje" - powiedział Dziubek.

d1wrd50

Według burmistrza nierealne było także krótkoterminowe przedłużenie umowy ze Stolbudem na czas budowy kotłowni. Rozważano wariant czteroletniej umowy. "Zakład uznał, że takim okresem nie jest zainteresowany ze względu na konieczne inwestycje w remont obecnego pieca" - powiedział burmistrz. W czwartek radni opowiedzieli się za nową, umową, której czas trwania zostanie sprecyzowany w negocjacjach między miastem a spółką.

Oznacza to, że około 20 proc. mieszkańców miasta w budynkach wielorodzinnych będzie nadal odbierało ciepło z zakładów Stolbud. Wśród odbiorców jest także szpital, basen oraz instytucje publiczne.

"Dzisiaj zapadła decyzja Rady Miasta we Włoszczowie, żeby dalej rozmawiać z nami. Nie są to konkretne decyzje, ale mamy nadzieję, że te, jakie wkrótce powinny zapaść będą mogły w efekcie doprowadzić do inwestycji i zmian, które zadowolą mieszkańców i władze miasta, a także nas" - ocenił w rozmowie z PAP rzecznik Stolbudu Paweł Mijas.

Jak dowiedziała się PAP w grę wchodzi dziesięcioletnia umowa na wytwarzanie ciepła oraz dzierżawa miejskiej sieci dystrybucyjnej przez Stolbud. "Są to warunki, które pozwolą nam myśleć o przyszłości. Planujemy rozwój tej sieci, stąd ten warunek dotyczący przejęcia dystrybucji. Myślimy bardzo poważnie o przyłączeniu nowych odbiorców ciepła we Włoszczowie" - powiedział Mijas.

d1wrd50

Rzecznik Stolbudu zaznaczył, że konieczne inwestycje w zakładową kotłownie będą leżały wyłącznie po stronie spółki. "Będzie to kilka milionów złotych, nie mniej niż w naszej ocenie 4-5 mln zł. Jesteśmy na to przygotowani" - zaznaczył.

Z obecnej sieci ciepłowniczej korzysta ok 3 tys. mieszkańców Włoszczowy mieszkających w blokach oraz instytucje publiczne.

Włoszczowa jest miastem powiatowym położonym w zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Ma 11 tys. mieszkańców.

Stolbud Włoszczowa SA jest producentem drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej. Powstały w 1969 roku zakład obecnie należy do Grupy Koronea.

d1wrd50

Podziel się opinią

Share
d1wrd50
d1wrd50