Trwa ładowanie...
d4khidk

Świętokrzyskie/ Starachowice z 2,5 mln zł wsparcia na projekt rewitalizacji

Niemal 2,5 mln zł rządowego wsparcia otrzymają Starachowice (Świętokrzyskie) na przygotowanie dokumentacji projektu rewitalizacji najbardziej zdegradowanych części miasta - poinformował we wtorek samorząd.

Share
d4khidk

Projekt "Starachowice OD nowa" wyróżniono grantem, w konkursie Ministerstwa Rozwoju "Modelowa rewitalizacja miast". Starachowice to jedyny samorząd woj. świętokrzyskiego i jeden z 19 w Polsce, nagrodzony w przedsięwzięciu - gminny projekt uzyskał dziewiątą pozycję w rankingu.

"To dla nas ogromny sukces () Pieniądze te pomogą w przygotowaniu programu, który jest wymagany do tego, by aplikować o środki unijne na rewitalizację miasta" - podkreślił podczas konferencji prasowej prezydent Starachowic, Marek Materek.

Ponad 2 mln 485 tys. zł ministerialnego grantu, miasto wyda na przygotowanie dokumentacji technicznej potrzebnej do wykonania termomodernizacji osiedla Wzgórze z Kolonią Robotniczą, koncepcję zagospodarowania terenu "Starachowic Dolnych" oraz projekt architektoniczny przebudowy "Pałacyku" - przedwojennej willi dawnego dyrektora miejscowej fabryki. Całkowity koszt projektu to 2 mln 805 tys. zł - 10 proc. na wkład własny będzie pochodziło z budżetu gminy.

d4khidk

Projekt będzie realizowany dwutorowo i zakłada aktywizację zawodową i społeczną mieszkańców. "Inwestując w ludzi, trzeba zwrócić uwagę na to w jakich warunkach żyją" - podkreśliła pełnomocnik prezydenta ds. rewitalizacji, Aneta Nasternak - Kmieć.

Na potrzeby przedsięwzięcia, urzędnicy miejscy opracowali mapę, prezentującą społeczność poszczególnych osiedli. To dane dotyczące m. in. liczby bezrobotnych, uczęszczających na wybory, składających wnioski do budżetu obywatelskiego, pobierających zasiłki z pomocy społecznej oraz liczby zarejestrowanych tu firm.

"W ramach tego projektu chcemy również opracować programy dotyczące wyjścia mieszkańców ze spirali zadłużenia, ubóstwa i uzależnień. Chcemy zaktywizować ich społecznie i wyciągnąć ich z marazmu, w jakim się znaleźli po przemianach gospodarczych" - dodała Nasternak-Kmieć.

Projektem rewitalizacji zostanie objęty najbardziej zdegradowany obszar miasta - z Kolonią Robotniczą. 50 tys. zł w ramach programu będzie przeznaczonych na mikro granty na społeczne inicjatywy mieszkańców, dotyczące np. stworzenia miejsc wypoczynku dla dzieci i dorosłych.

d4khidk

Grant pozwoli m. in. na przygotowanie audytów energetycznych niezbędnych do termomodernizacji znajdujących się tu budynków i opracowanie dokumentacji technicznej przedwojennych domów. Ponadto w Dolnych Starachowicach w ramach rewitalizacji powstanie centrum komunikacyjne, a na potrzeby rekreacji zostanie zagospodarowana cześć zbiornika wodnego Pasternik. Nowe oblicze zyska park miejski. W tzw. "Pałacyku" swoją siedzibę znajdzie Centrum Społecznej Odpowiedzialności Biznesu - miejsce spotkań mieszkańców, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.

Konkurs Modelowej Rewitalizacji Miast ma na celu wsparcie samorządów w procesie przygotowania programów oraz modelowych rozwiązań w zakresie rewitalizacji, z których będą mogły korzystać także inne samorządy.

Starachowice są trzecim co do wielkości (po Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim) miastem woj. świętokrzyskiego. Położone są w północno-wschodniej części regionu. Mieszka tam ponad 50 tys. osób.

Miasto przemysłu ciężkiego i mechanicznego ucierpiało na przemianach gospodarczych 1989 r. Sytuację poprawiła w ostatnich latach działalność specjalnej strefy ekonomicznej.

d4khidk

Podziel się opinią

Share
d4khidk
d4khidk