Trwa ładowanie...
d25rjbc
07-03-2016 13:55

Świętokrzyskie/ Wnioski do budżetu obywatelskiego Starachowic - do 31 marca

Do końca marca mieszkańcy Starachowic (Świętokrzyskie) mogą składać wnioski z projektami do realizacji przez lokalny samorząd, w ramach budżetu partycypacyjnego na 2017 r. Na te inicjatywy - podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach przedsięwzięcia - zarezerwowano w budżecie miasta 1,2 mln zł.

d25rjbc

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Starachowicach Iwona Ogrodowska, w regulaminie budżetu obywatelskiego pojawiła się zasadnicza zmiana - dotyczy okręgów gdzie mają być realizowane zgłaszane projekty.

"Do tej pory mieliśmy w mieście cztery okręgi, teraz - decyzją radnych - są 23. Pokrywają się z okręgami wyborów samorządowych. W ten sposób uwzględniono postulaty części mieszkańców, którzy podnosili, iż nowy podział da szanse w realizacji projektom z mniejszych ulic, gdzie znajdują się domy jednorodzinne. Argumentowali, że dotąd na poparcie w głosowaniu mogły liczyć głównie projekty dotyczące blokowisk" - wyjaśniła.

Koszt jednego projektu w okręgu nie może przekroczyć 52 tys. zł. Propozycje mieszkańców muszą być zgodne z prawem i mieścić się w zadaniach własnych gminy. Mogą dotyczyć budowy lub remontu elementów miejskiej infrastruktury.

Tak jak to było do tej pory, inicjatywę dotyczącą danego okręgu mogą zgłosić osoby w nim zameldowane, które ukończyły 16 lat, a projekt musi poprzeć co najmniej 15 osób. Wypełniony formularz z propozycją projektu do budżetu obywatelskiego można złożyć w magistracie lub wysłać pocztą - tradycyjna lub elektroniczną.

d25rjbc

W kwietniu inicjatywy mieszkańców będą weryfikowane pod względem formalnym, prawnymi i kosztowym. Głosowanie - w wyznaczonych na terenie miasta punktach - zaplanowano na jeden z majowych weekendów. Mieszkańcy, którzy ukończyli 16 rok życia, będą mogli wskazać w nim maksymalnie trzy projekty. Być może będzie także możliwość głosowania internetowego - nie zostało to do tej pory rozstrzygnięte.

Lista inwestycji wybranych do realizacji przez mieszkańców, ma być ogłoszona pod koniec maja. Będą to pomysły, które uzyskają największe poparcie w każdym z okręgów - wg rankingu do kwoty 52 tys. zł w każdym z nich.

W przypadku oszczędności i pojawienia się środków finansowych, wynikających z różnicy kosztów zwycięskich projektów i kwot przeznaczonych na poszczególne okręgi, pieniądze te zostaną przeznaczone na realizację inicjatyw z okręgu o największej frekwencji.

W 2015 r. największe poparcie mieszkańców Starachowic zyskały pomysły: budowy placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1, odnowienia miejsc spacerowych na osiedlu Skałka i instalacji przy nich oświetlenia, rozbudowy parkingu przy ul. Kościelnej i budowy ogólnodostępnego boiska do gry w koszykówkę, siatkówkę, tenisa ziemnego przy Gimnazjum nr 4. W sumie w tym roku będzie realizowanych 11 przedsięwzięć za ponad 1,2 mln zł. Zagłosowało 2 tys. 619 osób z niemal 43,5 tys. uprawnionych. Wybierali spośród 30 pomysłów.

d25rjbc

W 2014 r. do rozdysponowania było także 1,2 mln zł, a głosy na 74 projekty oddało ponad 3 tys. starachowiczan. Wybrali: budowę placu zabaw i terenu rekreacyjno-sportowo-wypoczynkowego dla młodzieży i dorosłych na osiedlu Wzgórze, montaż kamer monitoringu na ulicach Granicznej, Kopalnianej i Złotej oraz remonty ulic: Wojska Polskiego i Józefa Dwernickiego. Inwestycje zrealizowano.

W woj. świętokrzyskim realizację budżetu obywatelskiego na 2017 r. rozpoczął samorząd Kielc. W poniedziałek mija termin zgłaszania projektów przez mieszkańców. Władze miasta zarezerwowały na budżet partycypacyjny 5 mln zł

d25rjbc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25rjbc