Trwa ładowanie...
04-04-2006 14:40

System wypłat z OFE powinien mieć charakter ubezpieczeniowy

System wypłat emerytur z części pieniędzy
inwestowanych obecnie w otwartych funduszach emerytalnych (OFE)
powinien mieć charakter ubezpieczeniowy, by gwarantować dożywotnie
wypłaty dla emerytów - uważa prof. Marek Góra, współtwórca
zreformowanego systemu emerytalnego.

System wypłat z OFE powinien mieć charakter ubezpieczeniowyŹródło: WP.PL
d2c4ja7
d2c4ja7

System wypłat emerytur z części pieniędzy inwestowanych obecnie w otwartych funduszach emerytalnych (OFE)
powinien mieć charakter ubezpieczeniowy, by gwarantować dożywotnie wypłaty dla emerytów - uważa prof. Marek Góra, współtwórca zreformowanego systemu emerytalnego.

OFE, które są tzw. drugim filarem systemu emerytalnego zarządzają składkami i wypracowują kapitał, który ma zapewnić ok. 35 proc. emerytury z systemu obowiązkowego (czyli łącznie pierwszego i drugiego filaru). Pracownik i pracodawca finansują łącznie składkę emerytalną w wysokości 19,52 proc. płacy. Z tego część odpowiadająca 7,3 proc. płacy trafia do OFE, a 12,22, - do ZUS.

Góra powiedział podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami w PTE Bankowy, że system, który zgodnie z założeniami reformy ma rozpocząć pierwsze wypłaty świadczeń w 2009 r., "powinien zapewniać dochód na cały okres po przejściu na emeryturę", czyli tzw. annuitet lub "dożywocie".

Dotychczas nie ma ustawy, która regulowałaby wypłaty z OFE. Jak powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Andrzej Zybała, obecnie "przygotowywane są założenia do projektu ustawy".
_ Nie ma jeszcze przesądzonego kształtu ustawy, jej projekt będzie poddany pod obrady rządu za kilka miesięcy _ - powiedział Zybała.

d2c4ja7

Nie są jeszcze m.in. rozstrzygnięte kwestie, kto będzie wypłacał emeryturę z drugiego filaru - ZUS czy specjalnie powołane w tym celu zakłady emerytalne.

Prof. Góra podkreślił, że powszechny system - w którym ubezpieczeni znajdują się obowiązkowo - powinien wszystkich traktować jednakowo, bez różnicowania długowieczności czy innych cech indywidualnych.

Zdaniem Marka Góry, zapewnienie dożywotniej emerytury oznacza także realizację celu społecznego, jakim jest uchronienie państwa przed roszczeniami osób, które nie posiadałyby zgromadzonych oszczędności emerytalnych.
_ System emerytalny nie ma chronić najuboższych, tylko sprawić, by tych najuboższych było jak najmniej _ - podkreślił Góra.

Zwrócił uwagę, że rozpoczęta w 1999 r. reforma systemu emerytalnego oznaczała "zatrzymanie funkcjonowania piramidy finansowej", jaką był system, w którym wypłaty emerytur finansują osoby pracujące.
_ Gdyby starego systemu nie zmieniono, składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych musiałyby się podwoić w ciągu 40 lat _ - powiedział Góra.

d2c4ja7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c4ja7