Sytuacja Grecji bez wpływu na polski dług; pomoc MFW i UE ustabilizuje rynki - Radziwiłł, MF
23.04. Warszawa (PAP) - Sytuacja Grecji nie będzie miała bezpośredniego wpływu na polskie obligacje, a pomoc MFW i UE, o którą zwrócił się rząd Grecji ustabilizuje sytuację na...
23.04.2010 | aktual.: 23.04.2010 13:08
23.04. Warszawa (PAP) - Sytuacja Grecji nie będzie miała bezpośredniego wpływu na polskie obligacje, a pomoc MFW i UE, o którą zwrócił się rząd Grecji ustabilizuje sytuację na rynkach finansowych - ocenił w rozmowie z PAP Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów.
"Nie jest nadal znany program naprawczy jaki ustaliły Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Grecja. To co działo się ostatnio z Grecją to była panika i czysta spekulacja. Wystąpienie Grecji do UE i MFW o pomoc ustabilizuje sytuację na rynkach" - powiedział PAP Radziwiłł.
"Sytuacja Grecji nie ma bezpośredniego przełożenia na polski dług" - podkreślił.
Premier Grecji Jeorjos Papandreu poinformował w piątek, że jego kraj wystąpił o uruchomienie pakietu pomocy finansowej przez MFW i UE. Ma on pomóc w wyciągnięciu kraju, należącego do strefy euro, z kryzysu finansów publicznych. Grecja prowadziła z UE i MFW negocjacje w sprawie pakietu pomocowego wartego 40-45 miliardów euro.
RZĄD I NBP ZGODNE WS. INTERWENCJI WALUTOWYCH
Radziwiłł poinformował także, że NBP i rząd w sprawie interwencji prezentują spójne stanowisko.
"W obszarze interwencji walutowych panuje pełna zgodność i współpraca między Narodowym Bankiem Polskim a rządem" - podkreślił wiceminister finansów.
W czwartek wiceprezes NBP Witold Koziński powiedział PAP, że NBP nadal dopuszcza możliwość przeprowadzenia kolejnej operacji zakupu walut obcych na rynku. 9 kwietnia NBP interweniował na rynku złotego kupując waluty obce, przy kursie ok. 3,8450 zł/euro.
O możliwej konieczności dalszych interwencji walutowych w rozmowach z PAP wypowiadali się wcześniej wiceministrowie finansów Dominik Radziwiłł i Ludwik Kotecki.
FCL WCIĄŻ POTRZEBNY
W opinii wiceministra przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW przez Polskę może być wciąż potrzebne.
"W dalszym ciągu uważamy, że przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW jest najbardziej sensownym działaniem, zwłaszcza w kontekście turbulencji na rynkach finansowych, które nadal obserwuje" - powiedział Radziwiłł.
"Dostęp do FCL przydałby się Polsce" - dodał.
Zarząd NBP w swoich ostatnich komunikatach stał na stanowisku, że Polska już nie potrzebuje dostępu do linii kredytowej MFW.
EMISJA W USD NAJWCZEŚNIEJ W MAJU
Planowana przez resort finansów emisja 5-letnich obligacji o wartości 1-1,5 mld USD będzie miała miejsce najwcześniej w maju.
"Maj jest najwcześniejszym możliwym terminem emisji obligacji w dolarach amerykańskich" - poinformował Radziwiłł.
Bartek Godusławski (PAP)
bg/ asa/