Trwa ładowanie...
d12boo9

Sytuacja na rynkach finansowych i w gospodarce USA ulega poprawie - minutes

24.11. Waszyngton (PAP/Internet) - Sytuacja na rynkach finansowych poprawia się. W ostatnich miesiącach aktywność gospodarcza stopniowo powraca na rynek. Zdaniem Fed ożywienie...

d12boo9
d12boo9

24.11. Waszyngton (PAP/Internet) - Sytuacja na rynkach finansowych poprawia się. W ostatnich miesiącach aktywność gospodarcza stopniowo powraca na rynek. Zdaniem Fed ożywienie gospodarcze będzie jednak następowało stopniowo.

Zaznaczono jednakże, iż rynek pracy w USA wciąż jest bardzo słaby, a wydatki przedsiębiorstw w dalszym ciągu obniżają się. Podkreślono jednak, iż tempo w jakim pogarsza się sytuacja na rynku pracy znacznie osłabło.

Bank centralny za istotne uznał wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu trzeci kolejny miesiąc z rzędu, a także poprawę sytuacji na rynku nieruchomości.

FOMC podniósł prognozy wzrostu PKB w drugiej połowie 2009 roku, jednak nie zmienił prognoz dla lat 2010 i 2011. Również prognozy inflacji nie uległy znaczącej zmianie w porównaniu z poprzednimi przewidywaniami.

d12boo9

Obecna prognoza zakłada spadek PKB w 2009 roku w przedziale minus 0,4 do minus 0,1 proc., a także wzrost w przedziałach 2,5-3,5 oraz 3,4-4,5 proc. odpowiednio w 2010 i 2011 roku.

Rezerwa Federalna w dalszym ciągu będzie korzystała z dostępnych jej środków i narzędzi w celu zapewnienia ożywienia gospodarczego oraz stabilności cen.

Fed zamierza zastosować całą gamę narzędzi wspierających płynne wycofanie się z polityki akomodacyjnej, w tym na szeroką skalę transakcje reverse repo we współpracy nie tylko z głównymi dealerami rynkowymi, ale również przy uwzględnieniu mniejszych podmiotów.

Bank centralny zamierza również wprowadzić możliwość dokonywania czasowych depozytów przez instytucje zajmujące się tego typu instrumentami finansowymi, w celu odciążenia ich bilansów.

d12boo9

"Fed dokonał dużego postępu w zakresie przygotowania tych narzędzi" - napisano w komunikacie.

Ukończenie niezbędnych działań przygotowawczych dla wprowadzenia reverse repo czy czasowych depozytów to istotny krótkoterminowy cel Fed.

Zdaniem banku centralnego USA polityka akomodacyjna zostanie zmieniona w odpowiednim po temu momencie poprzez podniesienie stóp procentowych.

Na posiedzeniu 4 listopada Fed jednogłośnie podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Stopa funduszy federalnych wynosi więc nadal 0 do 0,25 proc.

Następne posiedzenie Fed ws. stóp procentowych zaplanowane jest na 15-16 grudnia 2009 roku. (PAP)

mjn/ jtt/

d12boo9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12boo9