Sytuacja na Ukrainie bliżej wyjaśnienia

Znamy coraz więcej planów na temat Ukrainy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyśle w najbliższych dniach misje o charakterze technicznym. Przedstawiciele dyplomacji USA i Wielkiej Brytanii wprost mówią o warunkach pomocy. Dzisiaj również poznamy skład rządu tymczasowego. Również Egipt w ciągu nadchodzących dni powinien stworzyć nowy rząd.

Sytuacja na Ukrainie bliżej wyjaśnienia
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

Znamy coraz więcej planów na temat Ukrainy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyśle w najbliższych dniach misje o charakterze technicznym. Przedstawiciele dyplomacji USA i Wielkiej Brytanii wprost mówią o warunkach pomocy. Dzisiaj również poznamy skład rządu tymczasowego. Również Egipt w ciągu nadchodzących dni powinien stworzyć nowy rząd.

W sprawie Ukrainy trwa obecnie giełda pomysłów. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak poinformowała jego przewodnicząca, wyśle misje o charakterze technicznym w celu wsparcia nowych władz. Co ważne Ukraina musi oficjalnie poprosić o pomoc, co jest warunkiem koniecznym wsparcia ze strony MFW. Zdaniem wielu specjalistów to od tej organizacji zależy skuteczność pomocy dla naszego wschodniego sąsiada.

Podsumowanie rozmów szefów dyplomacji USA i Wielkiej Brytanii wskazuje na ich chęć do udziału Rosji w przemianach na Ukrainie. Podkreślają oni również istotność zachowania jedności terytorialnej tego kraju, natomiast pomoc finansową uzależniają od walki z korupcją. Dobrze, że wybrano taki prosty i łatwo mierzalny wskaźnik. Problem jest taki, że - jak pokazuje historia rynkowych zmian w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - walka z korupcją to temat na lata, natomiast Ukraina potrzebuje wsparcia znacznie szybciej.

Prawdopodobnie na dzisiejszym wiecu na Majdanie poznamy skład nowego rządu. Pełniący obecnie obowiązki ministra spraw wewnętrznych Ukrainy - Arsen Awakow podpisał ponadto wczoraj decyzje o rozwiązaniu oddziałów specjalnych milicji - Berkut.

Wczorajsze dane z USA ponownie okazały się gorsze od oczekiwań. Analitycy oczekiwali wzrostu indeksu Conference Board, niestety odczyt okazał się nie tylko gorszy od oczekiwań, ale również od poprzedniego odczytu. W efekcie dolar ponownie osłabił się względem euro, co przełożyło się na umocnienie się złotego.

W Egipcie trwa formowanie nowego rządu. Na jego czele prawdopodobnie stanie były minister budownictwa mieszkaniowego i urbanistyki. Główne cele nowego rządu to walka z terroryzmem, realizacja “mapy drogowej” wskazanej przez wojsko po odsunięciu od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego i w końcu poprawa warunków życia mieszkańców kraju. Szkoda, że nie wymieniono reform.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

10:30 - Wielka Brytania - PKB,
14:00 - UE - wystąpienia członka EBC - Yves Mersch,
16:00 - USA - sprzedaż nowych domów,
18:00 - USA - wystąpienia szefa FED z Bostonu - Eric Rosenberg.

EUR/PLN

Kwotowania EUR/PLN jeszcze w połowie stycznia poruszały się w łagodnym trendzie spadkowym. Kurs co prawda konsolidował się pod górnym ograniczeniem formacji, jednakże brakowało wyraźnego sygnału do wybicia. Przyniosły go bardzo dobre dane z indeksów PMI z Unii Europejskiej w połączeniu ze słabszymi danymi z Polski oraz późniejsze ograniczenie QE3 przez FED. Kurs zatrzymał swój ruch na poziomie 4,2550, gdzie doszło do korekty negującej cały ruch wzrostowy, a poziom ten stanowi obecnie nowy opór długoterminowy. W krótkim terminie możemy oczekiwać oporu w okolicach 4,1800-4,1850, czyli wielokrotne maksima ostatnich miesięcy. W przypadku dalszego ruchu w dół najbliższym wsparciem jest poziom 4,1350, czyli minima grudnia.

CHF/PLN

Kurs CHF/PLN, podobnie jak EUR/PLN, w zdecydowany sposób opuścił swój kanał spadkowy. Następnie dotarł do poziomu 3,4850, po czym dokładnie tak jak wspomniana para odbił się od wielomiesięcznych maksimów i zawrócił. W wyniku ostatnich silnych korekt kolejnym wsparciem jest poziom 3,3950, natomiast po jego przebiciu kolejne wsparcie znajduje się na 3,3650, czyli w ważnych kilkukrotnych minimach ostatnich miesięcy. Gdyby ruch w górę był kontynuowany, to kolejnym oporem przed wspomnianymi maksimami początku lutego na 3,4850, są jeszcze maksima grudnia na 3,4300.

USD/PLN

Kurs USD/PLN przebił ważny opór na 3,0800 i podobnie jak pozostałe waluty poszybował w górę, po czym odbił się od kilkumiesięcznych maksimów i zawrócił. W przypadku spadków wsparciem jest poziom 3,0200, czyli ważne minima ostatnich miesięcy. Dla dalszych wzrostów kolejnym oporem jest 3,0500, czyli zarówno maksima drugiej połowy grudnia jak i ostatniego ruchu.

GBP/PLN

Kurs GBP/PLN ponownie odbił się od wzrostowej linii łączącej minima lokalne ostatnich miesięcy, po czym na przestrzeni miesiąca zyskał ponad 20 groszy, przebijając wielomiesięczne maksima z początku grudnia. Po dotarciu niemal do 5,20 kurs gwałtownie zawrócił, tracąc większość tego wzrostu w tydzień. Dla spadków następnym wsparciem jest 5,0200, czyli minima lutego. Dla wzrostów najbliższym oporem jest 5,0900, czyli maksima grudnia, a po ich przebiciu 5,1850, czyli maksimum ostatniego ruchu.

eurozłotyfrank

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)