Sytuacja największych firm deweloperskich jest cały czas dobra - NBP

05.07. Warszawa (PAP) - Sytuacja największych firm deweloperskich jest cały czas dobra; spadek marż spowodował dostosowania po stronie firm - wynika z raportu "Informacja o cenach...

05.07.2012 | aktual.: 05.07.2012 11:08

05.07. Warszawa (PAP) - Sytuacja największych firm deweloperskich jest cały czas dobra; spadek marż spowodował dostosowania po stronie firm - wynika z raportu "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2012 r." przygotowanego przez Instytut Ekonomiczny NBP.

"(...) Sytuacja największych firm deweloperskich jest cały czas dobra, a analiza wskaźnikowa potwierdza zjawiska obserwowane na rynku. Spadek marż, to znaczy udziału zysku w cenie mieszkań, spowodował dostosowania po stronie firm. Zmniejszył się udział kosztów funkcjonowania firmy deweloperskiej (koszty własne) w strukturze jej kosztów. Spadł także udział zużycia materiałów i energii na cele własne. Wzrost udziału wynagrodzeń i usług obcych (firm budowlanych) jest konsekwencją rozszerzania skali produkcji, w wyniku czego rosną zarówno koszty, jak też przychody. W sytuacji wzrostu produkcji firmy deweloperskie nie mogą znacząco redukować kosztów osobowych, zwłaszcza personelu obsługującego inwestycje, mogą i redukują natomiast koszty materiałów i energii" - napisano w raporcie.

W raporcie odnotowano, że obecnie część firm zaangażowanych w budownictwo ogólne zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze budownictwa mieszkaniowego, czemu sprzyja dostępność czynników produkcji i elastyczność formuły firmy budowlanej i deweloperskiej.

"Równocześnie firmy te, biorąc pod uwagę nadal dodatnie wskaźniki efektywności projektów mieszkaniowych zakładają, że będą w stanie cenowo przebić konkurentów" - napisano.

Zdaniem autorów raportu jednym z głównych czynników mających wpływ na tempo pogarszania się sytuacji na rynku - nadmiernej podaży nowych mieszkań oraz spadających marż deweloperskich są decyzje podjęte przez deweloperów w poprzednich latach, tj. w innych realiach gospodarczych.

"W konsekwencji na rynku zalegają zbyt duże mieszkania, wybudowane przy wysokich kosztach" - napisano.

W raporcie zaznaczono, że pomimo wzrostu produkcji w toku deweloperom udało się poprawić wskaźniki ROE i ROA w relacji do I kw. 2011 r., jakkolwiek są one gorsze niż w poprzednim kwartale. Większych obaw nie budzi też struktura pasywów. Firmy są mocno skapitalizowane i prawie połowę produkcji finansują kapitałem własnym.

"Kredyt bankowy stanowi ok. 12 proc. finansowania, a w wielkościach bezwzględnych kształtuje się poniżej 4 mld zł. W tych warunkach mniej niepokoi stale rosnący udział problemowych wierzytelności deweloperskich" - napisano w komentarzu.

Analitycy NBP uważają, że problem rosnącej podaży oraz mało elastycznych w dół cen mieszkań może w przyszłości spowodować kłopoty sektora.(PAP)

mak/ ana/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansecpi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)