Sytuacja przedsiębiorstw w II kw. poprawiła się, ale w III kw. nie
...
Sytuacja przedsiębiorstw w II kw. poprawiła się, ale w III kw. nie należy oczekiwać równie silnego wzrostu - koniunktura NBP
30.07. Warszawa (PAP) - Z najnowszych badań koniunktury przeprowadzonej przez NBP wynika, że w II kwartale sytuacja przedsiębiorstw poprawiła się, ale w III kwartale nie należy spodziewać się równie silnego wzrostu.
"Sytuacja sektora przedsiębiorstw w II kw. br. poprawiła się, co było głównie związane z wyraźnym wzrostem popytu. W ocenie przedsiębiorstw nie należy jednak oczekiwać równie silnego wzrostu w III kw. Utrzymuje się niska aktywność inwestycyjna. Niepewność oczekiwanych zmian koniunktury sprawia, że wiele przedsiębiorstw wciąż wstrzymuje się z rozpoczęciem nowych przedsięwzięć, mimo braku poważniejszych barier w finansowaniu projektów inwestycyjnych, zwłaszcza ze środków własnych" - napisano w raporcie.
Z badań NBP wynika, że w II kw. przedsiębiorstwa odczuły wyraźne złagodzenie trudności ze znalezieniem odbiorców na swoje produkty oraz odnotowały wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych.
"Skala wzrostu była przy tym znacząca, a złagodzenie bariery popytowej zaobserwowano w większości branż i klas, w tym zarówno w grupie eksporterów, jak i wśród przedsiębiorstw sprzedających swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym. Bariera popytu pozostała jednak najważniejszym problemem sektora przedsiębiorstw, a stopień wykorzystania mocy produkcyjnych, zwłaszcza na tle innych krajów UE, wydaje się wciąż relatywnie niski" - napisano.
NBP pisze, że w III kwartale przedsiębiorstwa spodziewają się spadku tempa odbudowy popytu i w efekcie można również oczekiwać nieco niższej dynamiki produkcji niż w II kw.
"Może być to związane z obawami co do skutków powodzi - co czwarta firma w próbie liczy się ze spadkiem sprzedaży z tej przyczyny. Jednocześnie przedsiębiorstwa nie przewidują znaczącego przyspieszenie tempa poprawy sytuacji w kraju. Sytuacja bieżąca jest wprawdzie oceniana relatywnie dobrze, ale jej dalszej poprawy w ciągu następnych 12 miesięcy spodziewa się tylko co piąte przedsiębiorstwo" - napisano. (PAP)
map/ asa/