Sytuacja w Grecji wciąż niejasna
Rynki koncentrują się na sytuacji politycznej w Grecji. Premier Papandreu wprowadził trochę zamieszania na rynki w zeszłym tygodniu, co przełożyło się na wzrost nerwowości. W weekend rząd greckiego premiera uzyskał wotum zaufania.
07.11.2011 10:31
Zgodnie z żądaniami Unii Europejskiej do dziś wieczorem ma być przedstawiony plan stworzenia rządu jedności narodowej, który miałby wdrożyć program oszczędnościowy. To warunek na to, by Ateny otrzymały kolejną transze pomocy finansowej. Sytuacja w Grecji pozostaje wciąż niejasna, jednak wiadomo jest, że Papandreu ustąpi ze stanowiska (to warunek głównej partii opozycyjnej, Nowej Demokracji, od którego uzależnia ona poparcie dalszych reform) po stworzeniu nowego rządu, na którego czele mógłby wówczas stanąć Lucas Papademos, były prezes Banku Grecji albo Ewangelos Wenizelos- obecny minister finansów.
Ponadto Włochy coraz częściej znajdują się w centrum uwagi inwestorów. Sytuacja w tym kraju też nie jest zbyt ciekawa, do dodatkowo może niepokoić fakt, iż włoski premier poprosił Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Komisję Europejską, by nadzorowały wdrażanie reform gospodarczych we Włoszech. Co więcej, Berlusconi wciąż nie przedstawił kompleksowego programu reform. Sytuacji dodatkowo nie poprawiają pogłoski o tym, że ECB może przestać skupować włoski dług z rynku, jeśli włoski rząd nie wywiąże się ze swoich zobowiązań.
Na drugim planie pozostają opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym była niższa niż oczekiwano, jednak biorąc pod uwagę rewizję w górę danych NFP za wrzesień, dane były dość dobre. Co więcej nieoczekiwanie w październiku spadła stopa bezrobocia do poziomu 9,0%.
Na rynku walutowym waluta utrzymuje się duża zmienność. Waluta amerykańska trzyma się dobrze i kontynuuje umocnienie. Na skutek nieciekawej sytuacji w strefie euro widzimy presję na dalszą wyprzedaż europejskiej waluty. Dzisiaj Para EURUSD wyłamała się dolecz formacji flagi, co z technicznego punktu widzenia sprzyja kontynuacji trendu spadkowego.
EURPLN
Zloty pozostaje dzisiaj nieco słabszy. Para EURPLN wyhamowała wzrosty tuż przy oporze na poziomie 4,3830 w postaci zniesienia 38,2% całości fali spadkowej z początku listopada tego roku. Widmo recesji w strefie euro, a także niejasna sytuacja Grecji i Włoch może powodować negatywny sentyment do złotego, jak waluty rynków wschodzących. Aktualnym pozostaje wsparcie w rejonie 4,32. Wskaźniki sugerują możliwość powrotu e rejon 4,40.
EURUSD
Eurodolar wyłamał się dołem z formacji flagi, a więc techniczny obraz rynku wskazuje na chęć kontynuacji spadków na tej parze. Wyjście dołem miało mały impet, jednak zamknięcie świecy godzinowej poniżej poziomu wsparcia w postaci dolnego ograniczenia formacji powinno przyczynić się do dalszej deprecjacji euro. Test rejonów 1,3650 doprowadzi kurs w rejon 1,3600.
GBPUSD
Notowania GBPUSD utrzymują się powyżej 100-okresowej średniej na wykresie 4h , a także wsparcia w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na wykresie we wspomnianym interwale czasowym. Dodatkowo funta wspiera sytuacja techniczna na parze EURGBP, która zbliża się w rejon silnych wsparć. Jak na razie najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,59, które skutecznie ograniczają dalszy ruch spadkowy na GBPUSD.
AUDUSD
Wzrost niepokoju na rynkach światowych oraz słabsze dane publikowane w ostatnim czasie z Australii mają swoje przełożenie na parę AUDUSD, która zbliża się do wsparcia w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na wykresie 8h. Test tego poziomu przyniesie ruch w rejon zniesienia 41,4% całości październikowej fali wzrostowej z okolic 0,9390. Silny opór wyznacza strefa 1,04-1,0440.
Anna Wrzesińska
idmtrader.pl