Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
komentarz giełdowy

Szał zakupów nierozpoczęty - komentarz po sesji

Podczas gdy rynki zagraniczne spokojnie zyskują na wartości, GPW bronić się musi przed możliwością głębszego spadku i dzisiejsza sesja było kolejną z ostatniej „obronnej” serii. Ostateczny wynik wypadł neutralnie dla każdej ze stron, co oznacza, że tak dobrze znane inwestorom „zawieszenie” może trwać nadal.

Share
Szał zakupów nierozpoczęty - komentarz po sesji
Źródło: WP.PL
d1ddjv8

Impulsów do handlu teoretycznie dzisiaj nie brakowało, gdyż kalendarium było całkiem bogate. Nie były to jednak informacje pierwszego kalibru, a z pewnością nie dotyczyły banków centralnych, których poczynania są aktualnie przez inwestorów uważane za najważniejsze. W kraju poznaliśmy bowiem odczyt sprzedaży detalicznej oraz bezrobocia, które gremialnie zaskoczyły lekko pozytywnie. Rynek pracy daje się poznać od dobrej strony nie od dziś i jego postawa jest istotnym wsparciem dla najważniejszego silnika wzrostu krajowej gospodarki, czyli konsumpcji wewnętrznej.

Ów wzrost nieźle wypadł za oceanem, gdzie opublikowana została pierwsza rewizja danych o dynamice zmiany PKB w III kw. Spodziewano się obniżki względem pierwszego szacunku, ale publikacja została zrewidowano do góry aż do 3,9%. Jak na razie sytuacja wygląda więc tak, że w dwóch poprzednich kwartałach gospodarka USA rozwijała się najszybciej od 11 lat, co trudno oceniać inaczej jak pozytywnie. Stąd klimat inwestycyjny był niezły i częściowo nawet przez GPW wykorzystany do śródsesyjnych zwyżek.

d1ddjv8

Wiele się zmieniło po godz. 16:00, kiedy opublikowano dane o nastrojach amerykańskich konsumentów. W ostatnim czasie dość konsekwentnie zaskakiwały one pozytywnie, ale tym razem było inaczej i opracowywany przez instytut Conference Board indeks spadł w listopadzie do 88,7 punktu z 94,1 punktu po korekcie w październiku. To niekorzystna informacja u progu sezonu świątecznej sprzedaży. Warto bowiem pamiętać, że najbliższy piątek tradycyjnie będzie otwierał świąteczny szał zakupów za oceanem. Skoro Amerykanie mogą być mniej skorzy do kupna prezentów, to inwestorzy nie kwapili się do kupna akcji i ostatecznie główny indeks zamknął się neutralnie.

W tym samym czasie niemiecki DAXDAX (Zobacz notowania indeksu ») zyskiwał ok. 0,7%, czyli wciąż pozostawaliśmy słabsi. Po drugiej stronie znalazł się jednak dzisiejszy debiutant, spółka VIGO System. Jej akcje zyskały aż 11% i z przytupem zawitały na warszawskim parkiecie.

Łukasz Bugaj
DM BOŚ

| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |

d1ddjv8

Podziel się opinią

Share
d1ddjv8
d1ddjv8