Szansa na dotację
Firmy, które mają pomysł na realizację ciekawej inwestycji, a do tej pory nie złożyły wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej, będą miały na to kolejną szansę. Najprawdopodobniej już 4 maja ogłoszony zostanie kolejny konkurs o przyznanie unijnych dotacji dla przedsiębiorców.
_ Do podziału będą aż 22 mln euro _- zapowiada Jolanta Cianciara, kierownik działu informacji i promocji w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Program przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz mikrofirm, działających dłużej niż dwa lata. Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych (czyli tych, które mogą być dofinansowane) w projekcie wynosi 100 tys., maksymalna 8 mln zł.
Co zrobić, żeby otrzymać pieniądze?
_ Przede wszystkim przedstawić innowacyjny projekt _ - tłumaczy Jolanta Cianciara. _ Musi on wprowadzać zasadnicze zmiany w jakości wyrobów, w procesie produkcji, w sposobie świadczenia usług _ - dodaje.
Kolejny krok to zapoznanie się z dokumentami potrzebnymi do złożenia wniosku. Dostępne są one na stronach internetowych (patrz ramka). Informacje, jak je poprawnie wypełnić, uzyskać można w punkcie informacyjnym DIP, a także podczas bezpłatnych szkoleń organizowanych przez tę instytucję.
Ogłoszenia o naborze wniosków zamieszczone będą na stronie internetowej DIP i w regionalnej prasie. Od tego momentu zainteresowani będą mogli rozpocząć wypełnianie dokumentów. Posłuży do tego tzw. generator wniosków udostępniony na stronie internetowej DIP. Warto dodać, że dopiero po internetowym zarejestrowaniu wniosku, w ciągu trzech dni przedsiębiorcy będą musieli dostarczyć papierowe wydruki.
Od dnia złożenia dokumentów komisja ma 30 dni na tzw. ocenę formalną. Po upływie kolejnych dziesięciu zainteresowany powinien otrzymać wiadomość, czy jego projekt kwalifikuje się do przyznania dofinansowania. Następny etap to ocena merytoryczna, która potrwać może nawet do 50 dni. W tym czasie komisja oceny wniosków tworzy listę rankingową przedsiębiorstw, które otrzymają pieniądze. Ostatni etap to podpisanie umowy.
Przed złożeniem wniosku warto przypomnieć sobie, na jakiej zasadzie przyznawane są unijne dotacje. Przede wszystkim wnioskodawca sam musi sfinansować inwestycję, dopiero później część kosztów zostanie zrefundowana. Firma, która ubiega się o pomoc powinna być w dobrej kondycji finansowej, bo dotacje nie są przeznaczone na ratowanie przedsiębiorstwa, ale na jego rozwój. Średnie firmy mogą uzyskać 50 proc. kosztów kwalifikowanych, małe i mikroprzedsiębiorstwa nawet 60 proc., natomiast duże i te działające w sektorze transportu 40 proc.
Szczegółowe dane dotyczące planowanego konkursu uzyskać można w Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Powołana została przez władze samorządowe województwa do realizacji części Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Odpowiedzialna jest między innymi za: - nabór wniosków o dofinansowanie, wybór projektów, podpisanie umów, nadzór nad realizacją projektów, ich rozliczenie i wypłatę środków.
Prowadzi też bezpłatne szkolenia z wypełniania wniosków dla przedsiębiorców. W razie pytań, należy zgłosić się do siedziby DIP mieszczącej się we Wrocławiu, przy ul. Strzegomskiej 2-4. Nr telefonu: 071 776 58 11, adres e-mail: info.dip@umwd.pl, strona internetowa: www.dip.dolnyslask.pl.
POLSKA Gazeta Wrocławska Aleksandra Szumska