Trwa ładowanie...

Szara strefa chroni przez kryzysem

Do zadziwiających wniosków doszli analitycy OECD i Deutsche Banku. Ich zdaniem szara strefa stymuluje rozwój światowej gospodarki, a w czasie kryzysu osłabia jego skutki - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Szara strefa chroni przez kryzysemŹródło: Jupiterimages
d24qaha
d24qaha

Szacunki wskazują, że w szarej strefie, na całym świecie, może pracować nawet 1,8 mld ludzi w wieku produkcyjnym. Liczba ta stanowi ponad połowę wszystkich pracujących.
Jak się okazuje, aż 10 bln USD może stanowić wartość dóbr i usług wytworzonych poza oficjalnie prowadzonym biznesem. Warto zaznaczyć, że PKB USA wynosi 14 bln USD. Liczby te pokazują, jak kolosalne dochody można wytworzyć w szarej strefie, która dodatkowo nieustannie rośnie. OECD szacuje, że już za 10 lat aż 75 proc. osób na całym świecie, będących w wieku produkcyjnym, może czerpać zyski z pracy poza oficjalnym biegiem.

Firma Konsultingowa A.T. Kearney szacuje, że czarny rynek handlu i usług w Europie może w 2011 r. przekroczyć próg 2,2 bln USD. To ponad 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Powodem takiego dynamicznego wzrostu jest kryzys, który dotarł do Europy w 2008 r. To przede wszystkim w krajach PIIGS spadło zapotrzebowanie na pracowników, wzrosły podatki i koszty pracy, a także ograniczono pensje.

Jak się okazuje, szara strefa wcale nie musi być zła. Z badań Deutsche Banku z 2009 r. wynika, że szara strefa sprzyja utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorców w razie zmniejszonego zapotrzebowania na ich towary i usługi. Wiąże się to bezpośrednio z niższymi kosztami działalności. Są oni w stanie więcej przetrzymać bez dostatecznego finansowania.

d24qaha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24qaha

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj