Szczurek: będziemy rozliczać banki z tego, co wdrożyły

Będziemy zachęcać banki do działań prokonsumenckich - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o to, by banki uwzględniały frankowiczom ujemne stopy procentowe.

Szczurek: będziemy rozliczać banki z tego, co wdrożyły
Źródło zdjęć: © ING Bank Śląski

- Zachęcamy banki do działań prokonsumenckich, prokonkurencyjnych. Przede wszystkim uwzględnianie ujemnych stóp procentowych bazowych, także uwzględnianie ujemnych stóp dla klienta, jeśli tak wskazywałaby formuła LIBOR plus marża - powiedział minister Szczurek, który spotkał się z prezydentem Komorowskim, by rozmawiać o wpływie kursu franka szwajcarskiego na sytuację polskich kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt w tej walucie.

Szczurek wyjaśnił, że wśród tych działań może chodzić także o obniżenie marż, a być może też o bezkosztową wymianę walutową w ramach obsługi czy przewalutowania.

- Preferencyjnie warunki wakacji kredytowych - to wszystko są dobre praktyki, które rząd planuje i z zadowoleniem przyjmujemy stanowisko Związku Banków Polskich. Ale z tego stanowiska i z tego co konkretnie banki będą robiły razem z UOKiK będziemy rozliczali (...); będziemy patrzyli, co jest wdrażane w życie - zaznaczył minister.

- Rząd oraz niezależne instytucje, w tym KNF i UOKiK, będą dążyły, by obciążenia rat kredytów były dla Polaków jak najniższe - zapewnił Mateusz Szczurek.

Szczurek podkreślił, że rolą rządu nie jest zajmowanie się wszystkimi możliwymi ryzykami, w tym zmian kursu i ceny mieszkania. Nie jest też - jak dodał - możliwe "opodatkowanie wszystkich innych w celu ulżenia jednej grupie".

- Jednocześnie naszym zadaniem, któremu podołamy, są takie działania, które spowodują równowagę w stosunkach pomiędzy bankami a kredytobiorcami tak, aby ta dominująca pozycja uprzywilejowana banków nie miała miejsca i tak, aby wolna konkurencja spowodowała jak najniższe koszty obsługi długu w tym trudnym okresie, jaki mamy obecnie - zaznaczył.

Dodał, że rząd wraz z niezależnymi instytucjami, w tym z KNF i UOKiK, będzie dążył "wszystkimi metodami, które są w ich dyspozycji do tego, aby obciążenie ratami kredytu było dla Polaków jak najniższe".

- Wiele banków wprowadza, we własnym zakresie, możliwość wakacji kredytowych, obniżonych rat albo zmniejszonych - wręcz do zera - na pewien okres. Tego rodzaju działania rząd wspiera, zachęca do nich i nie jest wykluczone, że rozwiązania instytucjonalne - np. związane ze specjalnym funduszem, który mógłby pokrywać tego rodzaju ryzyka i koszty ze strony banków, gdyby one same nie chciały tego wprowadzać we własnym zakresie, mogłyby być wprowadzone - podkreślił. Pod tym względem - jak mówił - wskazany jest dalszy dialog z sektorem bankowym - powiedział dziennikarzom.

Dziekoński: działania ws. kredytów we frankach idą w dobrym kierunku

- Podejmowane dotychczas działania dot. rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich idą w dobrym kierunku - ocenił prezydencki minister Olgierd Dziekoński po spotkaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem.

- Po dzisiejszym spotkaniu pana prezydenta Bronisława Komorowskiego z przewodniczącym Komitetu Stabilności Finansowej panem ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem można powiedzieć, że podejmowane dotychczas działania, intencje tych działań, dotyczące rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich idą w dobrym kierunku - powiedział Dziekoński.

Podkreślił, że należy oczekiwać, iż banki "zastosują ujemną stopę procentową, która była zresztą deklarowana w stanowisku sześciopunktowym Związku Banków Polskich".

- Ponadto należy stwierdzić, że pan prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację pana ministra Szczurka o odstąpieniu od naliczania podatku od ewentualnych umorzeń, które byłyby stosowane w odniesieniu do tych osób, którym zostaną umorzone fragmenty kredytu, czy części kredytu - powiedział Dziekoński.

Podkreślił jednocześnie, że potrzebne są rozwiązania systemowe, które ułatwiłyby klientom uzyskiwanie wakacji kredytowych w sytuacji trudności spłacania w określonym okresie czasu kredytu. Zaznaczył, że te wakacje kredytowe i ułatwienia powinny dotyczyć "nie tylko tych kredytobiorców, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich, ale również innych kredytobiorców kredytów mieszkaniowych, którzy mają problemy wynikające z racji nagłego pogorszenia się ich sytuacji życiowej, a jednocześnie dotychczas regularnie spłacali te kredyty i są jednocześnie użytkownikami tych mieszkań, które są przedmiotem kredytu".

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z ministrem finansów, szefem Komitetu Stabilności Finansowej Mateuszem Szczurkiem, by rozmawiać z o sytuacji kredytobiorców po zmianie kursu franka szwajcarskiego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (356)