Trwa ładowanie...

Szczurek: dostęp Polski do finansowania nie pogorszył się

Mimo wydarzeń na Ukrainie dostęp Polski do finansowania nie pogorszył się - ocenił w środę minister finansów Mateusz Szczurek. Dodał też, że dotychczasowe tegoroczne wpływy podatkowe napawają optymizmem.

Szczurek: dostęp Polski do finansowania nie pogorszył sięŹródło: ING Bank Śląski
d3udldx
d3udldx

Minister wziął w środę udział w Forum Bankowym, które odbywa się w Warszawie. Jego tematem są "banki w społecznej gospodarce rynkowej w świetle doświadczeń z ostatniego kryzysu i stanu rozwoju rynku finansowego".

- Cieszę się, że mimo trudnej sytuacji za wschodnią granicą Polski dostęp polskiego rządu do finansowania nie pogorszył się i Polska dalej jest traktowana jako bardzo bezpieczny kraj do finansowania inwestycji - powiedział dziennikarzom Szczurek.

Minister wskazał, że spośród krajów UE Polska stosunkowo dużo handluje z Rosją i Ukrainą, więc przełożenie sytuacji na Ukrainie na polską gospodarkę może być istotne, szczególnie w niektórych sektorach. Szczurek wymienił branżę producentów żywności. Zaznaczył przy tym, że zarówno sytuacja na Ukrainie, jak i stosunki UE z Rosją są na tyle "płynne" na obecnym etapie i niepewne, że trudno jest w rozsądny sposób oszacować skalę ich znaczenia dla polskiej gospodarki.

Dodał, że znaczenie Polski na scenie geopolitycznej, w tym znaczenie członkostwa w strefie euro dla bezpieczeństwa Polski i możliwości kształtowania przez nią polityki europejskiej będzie zależało od tego, czy za członkostwem w strefie euro pójdzie siła gospodarcza.

d3udldx

- Dlatego rząd podtrzymuje zdanie, że do wejścia do strefy euro trzeba być dobrze przygotowanym. Zarówno Polska, jak i strefa euro muszą być na to gotowe, aby członkostwo było z korzyścią zarówno gospodarczą, jak i polityczną dla Polski - podkreślił.

Pytany o tegoroczne dochody budżetu, Szczurek poinformował, że po dwóch pierwszych miesiącach roku wyniki budżetu po stronie dochodowej są "budujące". Podkreślił, że optymizmem napawają przede wszystkim wpływy podatkowe z podatków pośrednich. - Jak zwykle z pewną ostrożnością należy podchodzić do przedłużania tych trendów, które się rysują po styczniu i lutym na kolejne miesiące - przestrzegł jednak minister. Dodał, że w lutym znacznie niższe od spodziewanych były zwroty podatków, a może się okazać, że w marcu będą one wyższe. Podczas swojego wystąpienia na Forum Bankowym minister poinformował też, że MF spodziewa się istotnego ograniczania deficytu sektora finansów publicznych już od tego roku, tak aby w 2015 r. spadł do poniżej 3 proc. PKB. - Dobrze zarządzane banki i dobrze zarządzane finanse publiczne idą ze sobą w parze - powiedział minister.

Szczurek chwalił polski system bankowy, m.in. za to, że "suchą nogą" przeszedł przez ostatni kryzys finansowy, a polskie banki nie były obciążeniem dla podatników. Zwrócił uwagę, że banki są istotnym płatnikiem podatków i prowadzą działalność społecznie odpowiedzialną. Ostrzegł jednocześnie, że sektor ten szczególnie musi unikać kontrowersyjnych działań - nadużywania cen transferowych, czy optymalizacji podatkowej.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz mówił, że potrzebna jest zmiana priorytetów państwa, powstanie strategii w celu rozwoju polskiej gospodarki i stabilności systemu finansowego. Pietraszkiewicz wręczył Szczurkowi związaną z tymi priorytetami listę postulatów sektora bankowego. Wśród nich znalazł się apel o utworzenie systemu długoterminowego oszczędzania na cele społecznie akceptowane i pożądane: mieszkaniowe, emerytalne, zdrowotne, edukacyjne.

d3udldx

Banki postulują także wdrożenie rozwiązań sprzyjających finansowaniu i refinansowaniu działalności kredytowej poprzez m.in. udrożnienie emisji listów zastawnych, czy ułatwienie emisji długoterminowych obligacji. Sektor opowiada się także za: utworzeniem stabilnego systemu gwarancji i poręczeń kredytowych dla firm; wprowadzeniem zmian wspierających restrukturyzację zadłużenia firm i konsumentów, ułatwieniami w celu rozwoju Partnerstwa Publiczno-Prywatnego; wsparciem na rzecz obrotu bezgotówkowego i gospodarki elektronicznej.

d3udldx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3udldx