Trwa ładowanie...
djzj3va

Szef AmCham: wartość amerykańskich inwestycji w Polsce przekroczyła 40 mld dolarów (wideo)

Szacujemy, że wartość amerykańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce przekroczyła 40 mld dolarów - mówi w rozmowie z PAP Tony Housh, szef amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham). Jak dodaje, rozważanych jest kilka kolejnych, "poważnych" projektów inwestycyjnych.

Share
djzj3va

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/14321/

"Szacujemy, że wartość amerykańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce przekroczyła 40 mld dolarów. Część z tych inwestycji trafiło tu poprzez europejskie spółki-córki amerykańskich firm, więc nie zawsze jest łatwo podać precyzyjną kwotę. Jest kilka poważnych projektów inwestycyjnych, które są obecnie rozważane" - powiedział Housh. Zastrzegł jednak, że nie może o nich mówić. Wyraził też nadzieję, że zapytanie ofertowe Polski ws. zestawów obrony powietrznej Patriot "także otworzy możliwości dla współpracy przemysłowej i współinwestycji amerykańskich firm w modernizację sytemu obronnego (w Polsce)".

Jak dodał, amerykańskie firmy mają swój istotny udział w sektorze motoryzacyjnym w Polsce, a co ważniejsze w badaniach i rozwoju, zarówno w sektorze farmaceutycznym, jak i komputerowym oraz ICT. "Tam są znaczące inwestycje. W amerykańskich firmach zrzeszonych w AmCham pracuje ponad 40 tys. specjalistów, w sektorze badań i rozwoju oraz technologii informacyjnych, programowania" - podkreślił Housh.

djzj3va

Jego zdaniem otoczenie prawne dla inwestorów zagranicznych w Polsce - biorąc pod uwagę wiele zmian, jakie zostały dokonane podczas ostatnich 12 lat, od momentu wejścia do Unii Europejskiej - jest dobre. "Bardziej efektywnie i szybciej działa system sądowy, coś, na co inwestorzy zwracają uwagę. Sprawy nie ciąganą się 2-3 lata, ale krócej, jeśli to potrzebne. Chcielibyśmy widzieć więcej mediacji w rozwiazywaniu konfliktów, żeby nie wydawać zbędnych środków na poziomie sądowym. To kwestia, która sprawiłaby, że otoczenie biznesowe będzie bardziej przyjazne dla inwestorów" - podkreślił.

Według informacji Ministerstwa Rozwoju, obroty handlowe Polski z USA w 2015 r. wyniosły 9,7 mld dolarów, a dla porównania w 2014 r. 10,3 mld dolarów. Eksport z Polski do USA był na poziomie 4,5 mld dolarów, zmniejszył się o 8 proc.. Przywóz z USA do Polski wyniósł 5,2 mld dolarów, zmniejszył się o 5,1 proc.

Po 6 miesiącach 2016 r. wartość obrotów handlowych Polski z USA wyniosła USD 5,3 mld wykazując wzrost w relacji do tego samego okresu 2015 r. o 11 proc.. Eksport z Polski do USA osiągnął USD 2,6 mld (17 proc. więcej), polski import z USA - wartość USD 2,8 mld (6 proc. więcej).

Inwestycje z USA są z kolei od wielu lat na pierwszym miejscu pod względem liczby projektów obsługiwanych przez agencję PAIiIZ.

djzj3va

Podziel się opinią

Share
djzj3va
djzj3va