Trwa ładowanie...
d33ttuz

Szef BBN zakończył wizytę w Kijowie (komunikat)

...

d33ttuz
d33ttuz

17.04. Warszawa - BBN informuje:

Szef BBN minister Stanisław Koziej zakończył dwudniową wizytę na Ukrainie, gdzie przebywał na zaproszenie sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrija Parubija. Podczas wizyty rozmawiał także z ministrem obrony Ukrainy Mychajłą Kowalem. Konsultacje sekretarzy rad bezpieczeństwa narodowego Polski i Ukrainy poświęcone były przede wszystkim konsekwencjom kryzysu w relacjach rosyjsko-ukraińskich. A. Parubij m.in. przedstawił szefowi BBN informację na temat bieżącej sytuacji oraz planowanych działań zmierzających do przywrócenia stabilności.

Minister Koziej omówił zaangażowanie Polski w proces wypracowywania solidarnego stanowiska na forum UE i NATO oraz podkreślił znaczenie dobrosąsiedzkich relacji dwustronnych, dla rozwoju których dodatkowym impulsem jest europejski wybór deklarowany przez rząd Ukrainy. Zwrócił również uwagę na wsparcie dla reform, które Polska udziela Ukrainie w różnych formatach.

Ponadto poruszono kwestie związane z bezpieczeństwem regionalnym - m.in. dotyczące rozwijania planów współpracy Ukrainy z państwami grupy wyszehradzkiej i bałtyckimi. W tym kontekście przywołano projekty utworzenia wielonarodowej brygady LITPOLUKRBRIG oraz możliwy udział Ukrainy w wyszehradzkiej grupie bojowej UE (dyżur w 2016 r.).

d33ttuz

W czwartek (17.04) szef BBN spotkał się z ministrem obrony Ukrainy Mychajłą Kowalem. Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie. Omówiono również perspektywy dwustronnych i wielostronnych formatów współpracy wojskowej z Ukrainą.

W czasie pobytu na Ukrainie minister S. Koziej udał się do Bykowni, gdzie na Polskim Cmentarzu Wojskowym uczcił pamięć oficerów polskich zamordowanych w 1940 r. Szef BBN złożył także kwiaty na cmentarzu ukraińskich i polskich ofiar zbrodni stalinowskich z lat 30. minionego stulecia. Delegacja BBN odwiedziła też miejsce upamiętnienia demonstrantów poległych podczas walk w styczniu i lutym 2014 r. w centrum Kijowa.


Współpraca BBN i Aparatu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony rozwijana jest w oparciu o plany współpracy. W trakcie rozmów w Kijowie uzgodniono, że kolejny taki dokument zostanie podpisany przed końcem 2014 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

d33ttuz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33ttuz