Szef może wymagać opłaty abonamentu. Po kontroli karę zapłaci pracownik

Abonament RTV obowiązkiem pracownika w pracy? Istnieje taka możliwość, w której odbiornik w pracy może być zarejestrowany na osobę zatrudnioną w zakładzie pracy. Warto pamiętać, że obowiązek rejestracji dotyczy również radiotelefonów znajdujących się w samochodach służbowych.

Pracownicy i abonament RTV w pracy
Pracownicy i abonament RTV w pracy
Źródło zdjęć: © Getty Images | KYLE MONK
oprac. KRWL

Jak podaje portal goniec.pl, istnieje możliwość, że pracodawca może wymagać od swoich pracowników, aby zarejestrowali swoje prywatne odbiorniki radiowe i telewizyjne na swoje dane osobowe oraz adres firmy, a następnie opłacali abonament RTV. Pracodawca ma również prawo do zakazania korzystania z niezarejestrowanych odbiorników.

Takie informacje można znaleźć w komunikacie Poczty Polskiej, który zawiera najważniejsze informacje na temat abonamentu RTV. Dowód rejestracji odbiornika powinien być przechowywany w miejscu pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

W sytuacji, gdy w firmie wykorzystywane są odbiorniki radiowe i telewizyjne, to pracodawca jest zobowiązany do ich rejestracji i opłacania abonamentu RTV. Opłata jest jedna, niezależnie od ilości urządzeń. Warto jednak pamiętać, że obowiązek rejestracji dotyczy również radiotelefonów znajdujących się w samochodach służbowych.

Abonament RTV jest opłatą, którą powinni uiszczać niemal wszyscy posiadacze odbiorników radiowych i telewizyjnych. Dotyczy to również osób, które korzystają z telewizji kablowej, satelitarnej czy cyfrowej. Jakie są stawki abonamentu RTV w 2024 roku i jak można go opłacić?

Abonament w 2024. Oto stawki

Zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 10 maja 2023 roku, opłaty abonamentowe w 2024 roku są takie same jak w roku poprzednim. Wynoszą one 8,70 zł miesięcznie za odbiornik radiowy oraz 27,30 zł miesięcznie za odbiornik telewizyjny lub odbiornik radiowy i telewizyjny.

Opłaty abonamentowe można uiszczać na bieżąco, co miesiąc, ale istnieje również możliwość wniesienia opłaty za okres dłuższy niż jeden miesiąc. Jak informuje Poczta Polska, użytkownik odbiorników może skorzystać ze zniżki, jeśli opłatę wnosi z wyprzedzeniem, czyli do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Abonament RTV można opłacić na trzy sposoby: w placówce pocztowej, przez Platformę Płatności dostępną na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. lub przez e-przelew.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na stronie gov.pl informuje, że niektóre osoby są całkowicie zwolnione z opłat abonamentowych. Dotyczy to osób, które ukończyły 75. rok życia, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz osób znajdujących się na liście osób uprawnionych do zwolnień.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (9)