Trwa ładowanie...

Zmiany w abonamencie RTV. Rządowe plany zabierają nadzieję

Rząd pracuje nad obszerną reformą mediów publicznych. Zmiany mają objąć również abonament radiowo-telewizyjny. Joanna Mucha z Trzeciej Drogi zapytała Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o szczegóły tych zmian - informuje dziennik.pl.

Rząd planuje reformę mediów publicznychRząd planuje reformę mediów publicznychŹródło: Getty Images, fot: 2023 Matt Cardy
d1ccawz
d1ccawz

Abonament RTV musi płacić każda osoba posiadająca telewizor lub radio. Jak informuje dziennik.pl, posłanka Joanna Mucha z partii Trzecia Droga zwróciła się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zapytaniem o możliwość zwolnienia z tej opłaty osoby, które mają problemy finansowe. Chodzi głównie o seniorów, inwalidów i osoby w trudnej sytuacji materialnej.

Posłanka podkreśliła również, że wiele osób mimo systemu zwolnień nie kwalifikuje się do żadnej grupy, przez co musi płacić za abonament RTV. Przypomnijmy, że po spełnieniu kilku warunków część osób może być zwolniona z opłat. Dotyczy to m.in. osób niesłyszących, niewidomych czy seniorów po ukończeniu 75. roku życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Co z abonamentem RTV?

Jak informuje serwis, podsekretarz stanu w ministerstwie Andrzej Wyrobiec, przekazał, że obecnie żadnych zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych nie będzie.

d1ccawz

Wynika to z tego, że rząd pracuje nad obszerną reformą mediów publicznych, której celem jest dostosowanie jej do wymagań europejskich. Jak podkreślono w odpowiedzi na interpelację posłanki, reforma prawdopodobnie obejmie abonament RTV.

Przypomnijmy, że abonament RTV jest opłatą, którą powinni uiszczać niemal wszyscy posiadacze odbiorników radiowych oraz telewizyjnych - również w przypadku osób, opłacających np. telewizję kablową, satelitarną czy cyfrową. Polskie prawo nakazuje rejestrację zakupionego odbiornika na poczcie lub przez internet i regularną opłatę należnego abonamentu.

W przypadku zaległości posiadacz odbiornika otrzymuje upomnienie na liście. Jeśli nie przyniesie ono skutku, Poczta Polska wystawia tytuł wykonawczy i kieruje sprawę do urzędu skarbowego. Kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości, czyli w przypadku telewizora będzie to kwota przekraczająca 800 zł.

Skarbówka ściga za zaległy abonament RTV

Jak już pisaliśmy w WP Finanse, osoby, które unikają zapłaty abonamentu mogą zostać surowo ukarane. Przekonał się o tym mieszkaniec województwa pomorskiego, który w ramach postępowania egzekucyjnego musiał zwrócić aż 187 tys. zł.

d1ccawz

Dlaczego zaległości mogą tak wysokie? Głównym powodem jest obowiązek uiszczania opłaty za każdy posiadany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, niezależnie od tego, czy jest on wykorzystywany. Dotyczy to nie tylko osób prywatnych, ale również firm, instytucji i innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą

Jakiś czas temu w mediach głośno było o kontrolach związanych z niepłaceniem abonamentu. Poczta Polska w specjalnym komunikacie przypomniała m.in., że nie dokonują ich listonosze, ale upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, którzy muszą się przed wejściem do domu wylegitymować. Choć kontrole są przeprowadzane w całym kraju, są planowane i systematyczne, to zadania wykonuje nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ccawz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ccawz