Trwa ładowanie...

Szef Solidarności: Coca-Cola zamierza zwolnić 165 osób

Coca-Cola HBC Polska zamierza zwolnić 160 osób ze swojego zakładu w Łodzi. O swoim zamiarze firma poinformowała w czwartek zakładową organizację NSZZ Solidarność - powiedział PAP przewodniczący łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc.

Szef Solidarności: Coca-Cola zamierza zwolnić 165 osóbŹródło: AFP
da040o3
da040o3

Coca-Cola HBC Polska planuje zwolnienia ze swojego zakładu w Łodzi. O swoim zamiarze firma poinformowała w czwartek zakładową organizację NSZZ "Solidarność" - powiedział PAP przewodniczący łódzkiej Solidarności. Firma podaje, że restrukturyzacja obejmie do 165 osób.

- Otrzymałem też informację, że dyrektor personalny firmy chce się ze mną spotkać - powiedział PAP przewodniczący łódzkiej Solidarności Waldemar Krenc. Zapowiedział, że w poniedziałek spotka się ze związkowcami z zakładowej Solidarności i dopiero wtedy może dojść do spotkania z przedstawicielami zakładu. Dodał, że łódzki zakład Coca-Cola HBC Polska zatrudnia 260 osób.

W przesłanym w czwartek wieczorem oświadczeniu firmy Coca-Cola HBC Polska czytamy, że restrukturyzacja obejmie w sumie do 165 pracowników w Łodzi na stanowiskach produkcyjnych, magazynowych i wsparcia.

"Coca-Cola HBC Polska przenosi produkcję z Łodzi do innych zakładów w celu zwiększenia efektywności i dalszego umocnienia pozycji konkurencyjnej firmy. Usługi magazynowe w Łodzi będą świadczone przez firmę zewnętrzną; jest to kolejny krok w ramach projektu outsourcingu usług logistycznych, zapoczątkowanego 3 lata temu i wdrażanego w kolejnych oddziałach firmy w całej Polsce" - czytamy w piśmie.

da040o3

Decyzję tę - jak tłumaczy dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola HBC Polska Iwona Jacaszek - podjęto ze względu na trudne warunki makroekonomiczne i presję kosztów zewnętrznych.

"Firma stoi w obliczu szybkiego wzrostu kosztów surowców i kosztów operacyjnych z jednej strony, a z drugiej - oczekiwań konsumentów, że obecne ceny produktów zostaną utrzymane, a nawet obniżone przy jednoczesnym zachowaniu ich najwyższej jakości. W tych okolicznościach Coca-Cola HBC Polska musi podejmować wszelkie możliwe wysiłki w celu poprawy efektywności; stąd również decyzja, by skoncentrować moce produkcyjne" - poinformowano.

Firma zapowiada, że odchodzącym pracownikom zamierza zaoferować odprawy w wysokości przekraczającej świadczenia wynikające z przepisów prawa w zakresie zwolnień grupowych.

"Podejmiemy też wszelkie możliwe działania, by zapewnić osobom zwalnianym wsparcie i pomóc w znalezieniu nowej pracy w jak najkrótszym czasie. Szczegóły będą wypracowane w procesie konsultacji ze związkami zawodowymi i reprezentacją pracowniczą. Zadbamy także o to, by osoby te miały preferencje w zatrudnieniu na wolne miejsca na innych stanowiskach w firmie, o ile takie będą dostępne i jeśli nasi koledzy będą skłonni przenieść się do pracy w innych miastach. Obsługa magazynu dystrybucyjnego zostanie przejęta przez zewnętrzną firmę logistyczną. Doświadczenie z przeszłości pokazuje, że w takich wypadkach znaczna liczba osób szybko znajduje pracę w firmach, które przejęły takie operacje od Coca-Cola HBC Polska" - czytamy w oświadczeniu.

da040o3

W informacji zaznaczono, że Coca-Cola HBC Polska rozpoczęła proces konsultacji ze związkami zawodowymi i reprezentacją pracowniczą w sprawie zamiaru przeprowadzeniu zwolnień grupowych. Do zakończenia tego procesu firma nie będzie udzielać bardziej szczegółowych informacji.

Według informacji na stronie internetowej spółki, zakład w Łodzi powstał w 1993 r. i początkowo należał do spółki Coca-Cola Bottlers Ltd. Od października 2004 r. firma w Polsce zmieniła nazwę na Coca-Cola HBC Polska.

Zakład produkcyjny w Łodzi zajmuje 8,7 ha. Z Łodzi pochodzi 11,3 proc. krajowej produkcji Coca-Cola HBC Polska, w tym 100 proc. soków w kartonach i butelkach szklanych.

da040o3

Według danych spółki Coca-Cola HBC Polska zatrudnia ponad 3000 osób w czterech zakładach produkcyjnych, 30 centrach dystrybucyjnych oraz w warszawskiej siedzibie firmy. Firma posiada też zakłady w Radzyminie, Staniątkach i w Tyliczu.

Coca-Cola HBC Polska jest częścią grupy Coca-Cola Hellenic - jednego z największych na świecie i największego w Europie rozlewcy napojów firmy The Coca-Cola Company. Coca-Cola Hellenic, należąca do The Coca-Cola Company, działa w 28 krajach. Coca-Cola Hellenic ma siedzibę w Atenach; jest notowana na giełdach w Atenach, Nowym Jorku, Londynie oraz Sydney.

da040o3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da040o3