Szef Urzędu Regulacji Energetyki będzie podlegał bezpośrednio premierowi?

Rząd na rozpoczętym we wtorek przed godz. 12 posiedzeniu ma zająć stanowisko wobec poselskiego projektu noweli Prawa energetycznego, w którym zapisano, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki będzie podlegał bezpośrednio premierowi, a nie jak dotychczas ministrowi gospodarki.

24.07.2012 12:00

Wnioskodawcy - parlamentarzyści PO - przekonują, że nowe przepisy zagwarantują niezależność prezesowi URE. Po zmianach byłby on powoływany na pięcioletnią kadencję z możliwością tylko jednokrotnego jej odnowienia. Zmiany w Prawie energetycznym dotyczą ponadto przepisów o rozdziale działalności sieciowej (przesyłu i dystrybucji) od wytwarzania i obrotu gazem ziemnym i energią elektryczną.

Rada Ministrów omówi też politykę migracyjną Polski. Według danych MSW w 2011 roku zwiększyła się liczba wydawanych wiz, zezwoleń na pracę i zarejestrowanych oświadczeń pracodawców o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca w ramach tzw. systemu uproszczonego. Równolegle odnotowano istotny spadek liczby osób wnioskujących o objęcie ochroną międzynarodową.

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to założenia do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego na terytorium Polski.

Celem wdrożenia systemu EESSI (wysyłania i otrzymywania drogą elektroniczną standardowych dokumentów elektronicznych - SED) jest skrócenie i uproszczenie procedury administracyjnej. Konsekwencją tego - według autorów projektu - ma być szybsze rozpatrywanie wniosków i wypłata należnych świadczeń na rzecz osób uprawnionych.

Ministrowie zajmą się również projektem zmiany rozporządzenia w sprawie tarnobrzeskiej specjalnej strefy ekonomicznej oraz analizą dotyczącą programów wieloletnich wraz z propozycją trybu procedowania nad przyjmowaniem nowych programów.

Źródło artykułu:PAP
pgnigpodwyżkaure
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)