Trwa ładowanie...
składki
19-05-2010 15:09

Szefowie powinni mieć prawo płacić składkę do ZUS w ratach?

Posłowie Lewicy i PiS proponują, by pracodawca, który znajdzie się w kłopotach finansowych, miał możliwość rozłożenia na raty pełnej kwoty składek na ZUS.

Szefowie powinni mieć prawo płacić składkę do ZUS w ratach?
d4ncpcm
d4ncpcm

Posłowie Lewicy i PiS proponują, by pracodawca, który znajdzie się w kłopotach finansowych, miał możliwość rozłożenia na raty pełnej kwoty składek na ZUS. Wiceminister pracy Marek Bucior ocenił ten pomysł negatywnie - jako niekorzystny dla pracowników.

Rozwiązanie dotyczące składek posłowie Lewicy i PiS przedstawili w dwóch projektach nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ich pierwsze czytanie odbyło się w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Zgodnie z obecnymi przepisami pracodawca może wystąpić do ZUS z wnioskiem o rozłożenie na raty tylko tej części należności wobec Zakładu, do pokrycia których zobowiązany jest on sam. Nie dotyczy to części składki, która odprowadzana jest również przez pracodawcę, ale potrącana przez niego z pensji pracownika. Posłowie zaproponowali, by możliwość ratalnej zapłaty składek dotyczyła obydwu części składki.

Składka na ubezpieczenie społeczne składa się z 4 części: emerytalnej, rentowej, chorobowej i wypadkowej. Ubezpieczenie emerytalne stanowi 19,52 proc. proc. pensji pracownika (z tego 12,22 proc. pozostaje w ZUS, a 7,3 proc. trafia do OFE)
. Ubezpieczenie rentowe wynosi 13 proc., chorobowe - 2,45 proc., wypadkowe - od 0,97 proc. do 3,86 proc. Ubezpieczenie emerytalne i rentowe pokrywają po połowie pracownik i pracodawca, chorobowe w całości finansuje pracownik, zaś wypadkowe tylko pracodawca.

- W praktyce pracodawca, który z powodu kłopotów finansowych nie regulował już jakiś czas terminowo swoich zobowiązań wobec ZUS, musi zapłacić mu ponad połowę zadłużenia. Dopiero wtedy zyskuje możliwość rozłożenia pozostałej części długu na raty. Często nie jest w stanie tego zrobić, przez co naraża się na egzekucję komorniczą - argumentowała w komisji posłanka PiS Barbara Bartuś.

d4ncpcm

Poseł Lewicy Stanisław Stec podkreślał, że wprowadzenie proponowanych zmian "da dłużnikom szansę na wyjście z trudności finansowych, a w wielu wypadkach pozwoli im uniknąć upadłości".

- Jeżeli długi wobec ZUS przyczynią się do likwidacji firmy, to ZUS nigdy nie odzyska należnych mu pieniędzy - mówił Stec.

Stanowisko wiceministra pracy Marka Buciora wobec projektów Lewicy i PiS było negatywne. Jak podkreślił, "jeśli pracodawca nie płaci terminowo składek, to ZUS nie może przekazać ich części do OFE, które nie inwestują składki, a przez to kapitał emerytalny pracownika maleje".

Posłowie skierowali projekty do stałej podkomisji ds. rynku pracy. Ustalili, że dyskusja nad nimi będzie prowadzona łącznie i zakończy się wspólnym sprawozdaniem.

d4ncpcm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ncpcm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj