Sześć firm chce kupić pakiet akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny

Sześć firm złożyło wstępne oferty zakupu pakietu akcji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny (ECO) - podało miasto. Oferty można było składać do piątku. Wystawiony na sprzedaż pakiet to prawie 54,3 proc. akcji spółki.

31.01.2014 | aktual.: 31.01.2014 19:43

Z informacji podanej w piątek przez przedstawicieli miasta Opola wynika, że oferty złożyły następujące firmy: Dalkia Polska SA z Warszawy; ENEA Wytwarzanie SA z siedzibą w Świerżu Górnym; ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu; Konsorcjum: E.ON edis energia Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz GELSENWASSER AG z siedzibą w Gelsenkirchen w Niemczech; GGE a.s. z siedzibą w Bratysławie na Słowacji oraz SFW ENERGIA Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach.

Rzeczniczka opolskiego urzędu miasta Alina Pawlicka-Mamczura poinformowała PAP, że do 21 lutego potrwa formalne i merytoryczne sprawdzanie wszystkich złożonych ofert. Potem - od połowy marca do połowy maja - wybrani oferenci będą mogli m.in. przyjrzeć się organizacji ECO. Do połowy maja będzie natomiast czas na złożenie ofert wiążących.

W harmonogramie sprzedaży pakietu akcji określono, że wybór inwestora lub inwestorów, którzy mają zostać zaproszeni do ostatecznych negocjacji, nastąpi do 26 maja. Negocjacje umowy i zamknięcie transakcji to z kolei kwestia kolejnych 2-3 miesięcy.

Pawlicka-Mamczura dodała, że ostateczne negocjacje będą dotyczyć nie tylko ceny pakietu akcji, ale też strategii nabywcy wobec spółki ECO oraz formy współpracy z miastem Opole. Czas na wynegocjowanie pakietu socjalnego będą mieć też pracownicy spółki.

Firmy, które zgłosiły swoje oferty, mogą kupić pakiet prawie 54,3 proc. akcji ECO. W pakiecie tym - prócz ponad 53 proc. akcji należących do miasta Opola - są także nieprzekraczające 1 proc. akcje należące do gmin Brzeg, Grodków i Głuchołazy. Wszystkie te samorządy w sierpniu ub.r. podpisały porozumienie o wspólnej sprzedaży akcji ECO.

W marcu 2013 r. głosami Platformy Obywatelskiej i klubu Razem dla Opola na sprzedaż zgodziła się rada miasta Opola i procedura sprzedaży ruszyła. Budzi ona jednak kontrowersje - tym większe, że miasto nie ujawnia wyceny spółki. Proces prywatyzacji wspólnie próbują powstrzymać opolscy posłowie i radni Solidarnej Polski i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. M.in. złożyli w radzie miasta projekt uchwały, który ma cofnąć pozwolenie na sprzedaż pakietu.

Grupa ECO świadczy usługi na terenie 10 województw i dostarcza ciepło do ok. 540 tys. mieszkańców. Podstawowym przedmiotem działalności Grupy jest wytwarzanie, przesył, dystrybucja i sprzedaż energii cieplnej oraz elektrycznej. W Grupie Kapitałowej ECO rolę dominującą pełni Energetyka Cieplna Opolszczyzny z siedzibą w Opolu. Jej integralną częścią są oddziały: Opole, Śląski, Lubuski i Kotłownie Lokalne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)