Szkic walutowy
Uwaga inwestorów skierowana będzie dziś na publikowane od 8:58 do 9:58 wartości indeksów aktywności gospodarczej PMI w sektorze usług oraz w sektorze produkcyjnym.
Dzisiejsze odczyty to wstępne dane z przeprowadzonych przez firmę Markit w sierpniu ankiet. Dokładne dane zostaną opublikowane już we wrześniu. Poprzedni odczyt indeksów aktywności przyniósł ich znaczne wzrosty, które spowodowały poprawę nastrojów inwestorów, zwiększenie apetytu na ryzyko, a więc i aprecjację walut rynków wschodzących. Dużą wagę miała informacja o wzroście składowej indeksu mierzącej liczbę nowych zamówień do ponad 50 pkt. w Eurolandzie oraz w Wielkiej Brytanii (odczyt poniżej 50 pkt. oznacza spadek aktywności w sektorze, odczyt powyżej 50 pkt. - wzrost aktywności w sektorze). W dniu dzisiejszym również oczekiwane są wzrosty indeksu: we Francji indeks dla sektora usług ma wzrosnąć z 45,5 pkt. do 46,5 pkt., w Niemczech z 48,1 pkt. do 48,7 pkt., zaś w Eurolandzie z 45,7 pkt. do 46,5 pkt. Indeks dla sektora wytwórczego ma wzrosnąć z 48,1 pkt. do 49 pkt. we Francji, z 45,7 pkt. do 47 pkt. w Niemczech oraz z 46,3 pkt. do 47,5 pkt. w Eurolandzie. Oczekiwania są wysokie i zawód inwestorów w razie
mniej korzystnych odczytów może odbić się na notowaniach rynku walutowego.
Oprócz danych o aktywności gospodarczej poznamy również miary koniunktury w Polsce publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Dane te zostaną opublikowane o godzinie 14:00. O godzinie 16:00 podana zostanie ostatnia w tym tygodniu interesująca wiadomość: o tempie sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Przed miesiącem wyniosło ono 4,89 mln jednostek w ciągu roku, zaś prognozy na dziś mówią o wzroście sprzedaży do 5 mln jednostek w ciągu roku.
Interesujące wiadomości nadchodzą również z Dalekiego Wschodu. Rządowy think tank (State Information Center) podał, że w III kwartale bieżącego roku PKB Chin wzrośnie o 8,5% w ujęciu rocznym (7,8% w II kwartale). Analitycy z innych krajów obawiają się, że wraz z wyczerpaniem się programów fiskalnej stymulacji gospodarki tempo wzrostu PKB spadnie. Progności rządowi są więc odosobnieni w swoich prognozach. Kondycja gospodarki chińskiej jest kluczowa dla całego regionu - Chiny są najważniejszym odbiorcą eksportu Japonii, gdzie produkowane są choćby zaawansowane elektroniczne podzespoły produktów eksportowanych później z Chin.
W obliczu sytuacji na rynkach kapitałowych (kolejny dzień wzrostów w Stanach, spadki na giełdach Dalekiego Wschodu) oraz na rynkach surowcowych, gdzie odnotowano nieznaczny spadek cen ropy po osiągnięciu najwyższych w tym miesiącu poziomów, a także po uwzględnieniu notowań indeksów zmienności VIX oraz VXN można stwierdzić, że nastroje inwestorów są wciąż dobre. Dzień na rynku walutowym powinien upłynąć spokojnie, jednak pewnym zagrożeniem są publikacje indeksów aktywności gospodarczej PMI.
AFS