Szwedzi i Finowie płacą za ciepło mniej niż my

Uwzględniając parytet siły nabywczej, bogaci Szwedzi płacą 20 proc. mniej za ciepło niż Polacy. Z kolei Finowie mają rachunki niższe o 40 proc. - podaje "DGP".

Szwedzi i Finowie płacą za ciepło mniej niż my
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W Polsce poziom cen ciepła jest zależny od wielkości uzasadnionych kosztów po stronie producenta i decyzji Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdza cenniki. Zadaniem urzędu jest ochrona użytkowników przed nieuzasadnionym wzrostem cen. Zdaniem Jacka Szymczaka, prezesa zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, za wzrost cen ciepła odpowiadają także nowe przepisy, które narzucają coraz większe wymagania ekologiczne.

W Finlandii i Szwecji nie ma żadnego centralnego urzędu, który nadzorowałby wysokość cen. Pomimo tego okazuje się, że ceny ciepła w tych krajach są niższe niż w Polsce, po uwzględnieniu siły nabywczej. Ceny kształtowane są przez wolny rynek i dużą różnorodność alternatywnych metod. Klient może się odłączyć od sieci i skorzystać np. z pom ciepła. Ważnym czynnikiem, który ma wpływ na ceny ciepła jest, więc koszt instalacji i użytkowania takich urządzeń.

Istotnym powodem takiej różnicy w cenach jest także stan infrastruktury. Nasze sieci ciepłownicze są mocno zużyte i konieczne jest przeprowadzenie gruntownych modernizacji. W przeciwieństwie do tych z krajów nordyckich.

Polskie sieci ciepłownicze należą w większości do samorządów, które nie mają pieniędzy na remonty i modernizacje. W Finlandii i Szwecji w tej branży więcej jest prywatnych inwestorów, którzy dostarczają nie tylko pieniędzy, ale i niezbędnej wiedzy. I chociaż nasz rynek jest uważany za atrakcyjny przez zagranicznych inwestorów to wiele zależy od regulacji prawnych.

- Obecna sytuacja legislacyjna nie sprzyja pogłębianiu naszego zaangażowania w Polsce. Dlatego wstrzymujemy się z decyzjami dotyczącymi dalszych inwestycji w kogenerację - przyznał w rozmowie z "DGP" Kalle-Erkki Pentitila, dyrektor ds. inwestycji w Fortum Power and Heat Polska. Firma, która jest obecna na polskim rynku od 10 lat, która zainwestowała ok 1,2 mld w produkcję, dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej i cieplnej.

polskaregulacjawolny rynek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)