Szybka obniżka deficytu poniżej 3 proc. PKB może negatywnie wpłynąć na PKB - Osiatyński, RPP

21.01. Warszawa (PAP) - Szybkie zejście z deficytem poniżej 3 proc. PKB może negatywnie wpłynąć na wzrost PKB i bezrobocie - powiedział podczas seminarium członek RPP Jerzy...

21.01. Warszawa (PAP) - Szybkie zejście z deficytem poniżej 3 proc. PKB może negatywnie wpłynąć na wzrost PKB i bezrobocie - powiedział podczas seminarium członek RPP Jerzy Osiatyński.

"Komisja Europejska wymaga od nas ograniczenia deficytu (poniżej 3 proc. PKB w 2015 - PAP). Biorąc pod uwagę, jak duży jest udział wydatków sztywnych, a o jak małym procencie wydatków można swobodnie decydować, to będzie bardzo trudne i będzie miało negatywny wpływ na wzrost PKB czy bezrobocie" - powiedział.

KE w swojej rekomendacji z połowy listopada 2013 r. podała, że Polska powinna osiągnąć deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 4,8 proc. PKB w 2013 r., 3,9 proc. PKB w 2014 r. i 2,8 proc. PKB w 2015 r. (wyłączając wpływ przeniesienia aktywów w ramach reformy emerytalnej)
.

Komisja ogłosiła wówczas, że jest konieczne podjęcie dodatkowych działań, poza zmianami uwzględnionymi w jesiennej prognozie i wyłączając transfer aktywów OFE, żeby Polska w 2015 roku osiągnęła taki poziom deficytu sektora finansów publicznych, który pozwoliłby zdjąć procedurę nadmiernego deficytu (EDP). (PAP)

fdu/ map/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanserpppkb

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)