Trwa ładowanie...
d1tg10y

Szybki szacunek GUS: inflacja w grudniu wyniosła rok do roku 0,8 proc. (opis)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych - według szybkiego szacunku - w grudniu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,7 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku o 0,8 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Share
d1tg10y

"Przypuszczamy, że głównymi przyczynami wzrostu inflacji względem poprzedniego miesiąca są wyższe dynamiki cen transportu i żywności. Prognozujemy szybki wzrost inflacji na początku 2017 roku. W naszej ocenie inflacja powróci w granice dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu już w pierwszym kwartale 2017 roku, co może zmienić retorykę Rady Polityki Pieniężnej na nieco bardziej jastrzębią. Szacujemy, że w dalszej części 2017 inflacja będzie nadal wzrastać, choć w nieco wolniejszym tempie" - wskazał w piątek Wojciech Matysiak, analityk banku Pekao S.A. komentując dane GUS. Dodał, że dane o strukturze inflacji zostaną opublikowane przez GUS 13 stycznia 2017 roku.

W ocenie głównego ekonomisty BCC, prof. Stanisława Gomułki, "wzrost stopy inflacji w stosunku do poprzednich miesięcy, gdy mieliśmy deflację, jest znaczący". "Inflacja jest jednak nadal niska, utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego. Wyniki są zgodne z oczekiwaniami, ponieważ wyraźnie rosną ceny energii i żywności" - powiedział Gomułka PAP.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły rdr o 0,4 proc., zaś mdm wzrosły o 0,2 proc.

Jak podał w ubiegłym miesiącu GUS, w listopadzie ceny wzrosły o 0,1 proc. w stosunku do października, w ujęciu rocznym nie zmieniły się. To dane zgodne z poprzednimi podanymi w tzw. szybkim szacunku.

Od lipca 2014 r. w gospodarce polskiej trwała deflacja.

d1tg10y

Podziel się opinią

Share
d1tg10y
d1tg10y