Szybko zmieniające się nastroje

Wczorajsza sesja przebiegała dwustopniowo. Do godz. 12:30 kurs grudniowej serii kontraktów terminowych mocno tracił, po czym w dalszej części dnia trwało dynamiczne odreagowanie przedpołudniowej zniżki.

Szybko zmieniające się nastroje
Źródło zdjęć: © BM Banku BPH

Jednak do końca sesji kupującym nie udało się utrzymać odzyskanych poziomów kursu, a zakończenie notowań wypadło na 2 304 pkt (-1,37%). Sesja rozpoczęła się z poziomem 2 321 pkt, a o godz. 9:00 strona kupująca ustanowiła dzienne maksimum na 2 339 pkt. Liczba otwartych pozycji wzrastała wczoraj mocno w trakcie spadku kursu, co jest nieco ukrytym argumentem podaży.

Nastroje w trakcie dnia podyktowane były odczytem produkcji przemysłowej w strefie euro o godz. 11, która za wrzesień spadła mniej, niż oczekiwano, bo o -2% m/m. Z kolei rok do roku, produkcja przemysłowa wzrosła o 2,2%, przy konsensusie 3,5% i poprzedniej wartości 6%.

Obraz
© Wykres indeksu FW20 (fot. BM Banku BPH)

Nastroje na rynku zmieniają się, jak w kalejdoskopie, co spowodowane jest bardzo niską wartością oscylatora ADX informującego o sile i kierunku głównej tendencji. Od połowy października oscylator ten porusza się poniżej 20 pkt, co oznacza absolutną średnioterminową równowagę sił oraz brak pomysłu graczy odnośnie dalszego kształtowania kursu. Inwestorzy przepychają kurs FW20Z11 w sposób nietrwały, a każda fala kierunkowa jest ponownie negowana.

W trakcie wczorajszej sesji strona kupująca wybroniła ponownie w cenach zamknięcia wsparcie znajdujące się na 2 290 pkt, wynikające z połowy białego korpusu z dnia 21 października. Luka wzrostowa z dnia 24 października w przedziale 2 330 – 2 343 pkt została domknięta, ale dopiero zniżka kursu w cenach zamknięcia poniżej 2 290 pkt będzie stanowić poważne zagrożenie dla posiadaczy długich pozycji. Inaczej mówiąc, poruszanie się kursu FW20Z11 w przedziale 2 290 – 3 450 pkt nie daje żadnej ze stron większej przewagi i nie zmienia technicznego średnioterminowego obrazu rynku. Krótkoterminowa presja spadkowa sygnalizowana jest przez RSI, który po ustanowieniu lokalnego maksimum pod koniec października, powoli zniżkuje i aktualnie porusza się w okolicach 50 pkt określających strefę neutralną.

Bm Banku BPH

indeksygiełdagpw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)