Trwa ładowanie...

Szydło obiecuje. Będzie wsparcie dla poszkodowanych w wyniku wichur

- Wszyscy poszkodowani w wyniku wichur otrzymają pomoc - zapewniła premier Beata Szydło po posiedzeniu sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze. Złożyła kondolencje bliskim ofiar i zapowiedziała, że w najbliższym czasie rząd podsumuje przegląd systemu reagowania na klęski żywiołowe.

Szydło obiecuje. Będzie wsparcie dla poszkodowanych w wyniku wichurŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1bovf8
d1bovf8

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jeszcze w piątek wojewoda lubuski skieruje wniosek do ministerstwa o uruchomienie pierwszej transzy wsparcia dla poszkodowanych w nawałnicach.

Wniosek zostanie rozpatrzony niezwłocznie. Poinformował też, że na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów przedstawi rekomendacje w związku z nawałnicami, które dotyczyć będą m.in. wyposażenia instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w agregaty prądotwórcze.

W posiedzeniu sztabu antykryzysowego w Zielonej Górze udział wzięła też minister RPiPS Elżbieta Rafalska, wojewoda lubuski, przedstawiciele służb i samorządów. Województwo lubuskie jest jednym z tych, które najbardziej ucierpiały wskutek orkanu Ksawery, który w nocy przeszedł nad Polską. Wichury przeszły także przez woj.: wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie i śląskie, łódzkie i zachodniopomorskie. Zginęły dwie osoby, a 39 zostało rannych. Kilkaset tysięcy odbiorców było pozbawionych prądu. Straż pożarna interweniowała ok. 16 tys. razy.

Czy twój dach wytrzyma wichurę?

- Wszystkie osoby, wszystkie te rodziny, które zostały poszkodowane, oczywiście pomoc otrzymają - powiedziała premier. Przypomniała, że po sierpniowych nawałnicach zmieniono zasady przyznawania pomocy poszkodowanym.

d1bovf8

- W tej chwili będziemy tę pomoc uruchamiali dla wszystkich tych, którzy zostali poszkodowani. Nikt nie zostanie pozostawiony sam - zapewniła Szydło.

Szefowa rządu poinformowała, że na najbliższym posiedzeniu rząd podsumuje przegląd systemu reagowania na sytuacje klęsk żywiołowych podejmie decyzję czy i jakie zmiany w nim wprowadzić.

- Po wydarzeniach w sierpniu na Pomorzu i w Kujawsko-Pomorskiem, rząd podjął decyzję o przeglądzie wszystkich aktów prawnych, które dotyczą sytuacji klęskowych i kryzysowych. Minister SWiA Mariusz Błaszczak stanął na czele zespołu, który taką analizę przeprowadził. Na najbliższym posiedzeniu rządu, we wtorek będzie podsumowanie prac zespołu i będziemy podejmowali decyzje o wprowadzeniu ewentualnie zmian i korekt w tych systemach - wyjaśniła Szydło.

Błaszczak zapewnił, że do dyspozycji poszkodowanych jest już tzw. fundusz klęskowy. Podkreślił, że za wypłatę środków dla poszkodowanych mieszkańców odpowiadają samorządy.

d1bovf8

Kondolencje od Szydło

Premier złożyła również kondolencje rodzinom ofiar nawałnic. W Ostrowie Wielkopolskim na 58-letnią kobietę przewróciło się drzewo. Poszkodowana zmarła w szpitalu. W Ośnie Lubuskim z dachu jednego z budynków spadł 67-letni mężczyzna

- Łączymy się z państwem w bólu. Chcemy, żebyście państwo wszyscy wiedzieli, że macie nasze wsparcie - powiedziała premier, zwracając się do rodzin ofiar.

Szydło przekazała, że wojewoda lubuski uruchomił proces pomocy ludziom, których budynki zostały uszkodzone. Zaapelowała też do samorządów, aby "włączyły się we współpracę i żeby wnioski o zasiłki zostały jak najszybciej przekazane do wojewody".

- Akcja ratownicza została zakończona, teraz koncentrujemy się na akcji niesienia pomocy tym, którzy ucierpieli, tak więc szacowanie szkód, potem wypłata wsparcia - powiedział Błaszczak.

d1bovf8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bovf8