Trwa ładowanie...

Szykuje się rewolucja w spółdzielniach. Większe prawa dla mieszkańców

Każdy ma mieć możliwość wyboru władz swojej spółdzielni - postuluje senator Lidia Staroń. Proponuje, by wybory odbywały się w dni wolne od pracy, tak aby jak najwięcej osób - wzorem wyborów parlamentarnych czy prezydenckich - mogło oddać swój głos.

Szykuje się rewolucja w spółdzielniach. Większe prawa dla mieszkańcówŹródło: East News
d3l6jbe
d3l6jbe

Spółdzielnie mieszkaniowe często zamieniają się w prywatne folwarki ich władz. Prezesi nie chcą ujawniać swoich zarobków, a decyzje - także o tym, kto ma spółdzielnią kierować - podejmują rady nadzorcze w terminach niedogodnych dla mieszkańców. Zmienić chce to senator Lidia Staroń, znana z walki o prawa lokatorów.

Jaki jest pomysł senator Staroń? Bezpośrednie wybory, które planowane byłyby w dni wolne od pracy - donosi "Fakt". - Wiadomo, jak wybory w spółdzielni wyglądają dzisiaj. Prezesa wybiera rada nadzorcza i praktycznie nie ma siły, żeby go odwołać - cytuje Staroń.

Kadencja prezesa i zarządu po zmianach miałaby trwać cztery lata, a spółdzielcy mieliby prawo wglądu we wszystkie dokumenty. Projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy.

d3l6jbe

Obejrzyj: Przyszłość polskiego rynku lotniczego

Jednocześnie, jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, pojawił się pomysł, by we władzach spółdzielni nie mogły zostać m.in. osoby, które ukarano grzywną za nieudostępnienie dokumentów spółdzielni. Proponowanych zmian jest więcej. Pojawił się pomysł ograniczenia kręgu osób, które mogą zostać pełnomocnikiem członka spółdzielni na walnym zgromadzeniu tak by rolę tę mogli pełnić tylko: małżonek, wstępni (ojciec, dziadek), zstępni (syn, córka, wnuk) lub inni członkowie spółdzielni.

Wszystko po to, by uniknąć sytuacji, do których dochodzi obecnie. - Zarząd spółdzielni zwraca się do osoby w podeszłym wieku, prowadzącym klub seniora i zbiera od nich pełnomocnictwa, po czym podejmuje decyzje po swoje myśli – uważa Kacper Płażyński, który złożył petycję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3l6jbe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l6jbe