Trwa ładowanie...
kasy fiskalne
03-11-2014 18:35

Szykuje się ważna zmiana. Wzrosną ceny niektórych usług?

Od 1 stycznia 2015 roku wchodzą w życie przepisy, które zobowiązują kolejne grupy zawodowe do posiadania kas fiskalnych. Taki obowiązek będą mieli m.in. lekarze, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy.

Szykuje się ważna zmiana. Wzrosną ceny niektórych usług?
d9m2mfa
d9m2mfa

Od 1 stycznia 2015 roku wchodzą w życie przepisy, które zobowiązują kolejne grupy zawodowe do posiadania kas fiskalnych. Taki obowiązek będą mieli m.in. lekarze, właściciele warsztatów samochodowych, fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy. Nowe prawo będzie dotyczyło 70 tys. Polaków. Ale zmiany – w swoich portfelach - może odczuć każdy z nas.

Nowe przepisy najbardziej mają uderzyć w warsztaty samochodowe, bo w tej branży szara strefa jest najbardziej rozbudowana. Jak szacują eksperci, to około 30 - 40 procent rynku.

- W konsekwencji to może oznaczać podwyżki cen usług. Tak może się też stać np. w gabinetach stomatologicznych. Obecnie wielu stomatologów nie wykazuje prawdziwych dochodów. Gdy pojawi się obowiązek korzystania z kasy, będą chcieli zrekompensować sobie straty podwyżką cen usług - wyjaśnia Paweł Nowicki, radca prawny.

d9m2mfa

Zyskać ma za to budżet. Z szacunków resortu finansów wynika, że tylko w przyszłym roku, dzięki wprowadzeniu urządzeń, do kasy państwa wpłynie co najmniej 94 mln złotych.

Zmierzamy do idealnego stanu, w którym wszyscy prowadzący działalność gospodarczą będą zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej jako podstawowego rozwiązania przy ewidencjonowaniu sprzedaży. Wprowadzamy to stopniowo. Co dwa lata wychodzi nowe rozporządzenie, w którym to kolejne grupy zawodowe są już wymieniane jako te, które nie mogą korzystać ze zwolnienia - tłumaczy Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów. - Kasa rejestrująca to najprostszy sposób na to, by rzetelnie ewidencjonować sprzedaż. To ułatwia również rozliczenie się przed urzędem skarbowym.

Prawo wchodzi w życie 1 stycznia 2015 roku, ale przedsiębiorcy będą mieli dwa miesiące na dostosowanie się. Będą musieli posiadać urządzenia od 1 marca przyszłego roku.

- Limit obrotów, powyżej którego trzeba prowadzić kasę fiskalną, to teraz 20 tys. zł obrotu rocznego - przypomina Wiesława Dróżdż.

Co ważne, zakup kas będzie refundowany. Refundacja obejmie 90 proc. ich zakupu, ale będzie wynosiła nie więcej niż 700 zł.

d9m2mfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9m2mfa