Ta grupa dostanie wyższe wypłaty z ZUS. Wystarczy złożyć wniosek
Od początku tego roku wdowy i wdowcy mogą łączyć swoją emeryturę z rentą rodzinną. Zmiany te wprowadziły nowe przepisy, które pozwalają na wybór korzystniejszego wariantu świadczeń. Wnioski do ZUS można składać od 1 stycznia. Oto warunki.
Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, osoby owdowiałe mają do wyboru dwa warianty: 100 proc. swojej emerytury i 15 proc. renty rodzinnej lub odwrotnie. W 2027 r. udział drugiego świadczenia wzrośnie do 25 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To straszy Polaków na zakupach. "Niech mi pan nawet nic nie mówi"
Łączna kwota wypłat nie może przekroczyć trzykrotności minimalnej emerytury. Jeśli suma wypłacanych świadczeń przekroczy ten limit, ZUS pomniejszy kwotę o nadwyżkę. W przypadku gdy jedno ze świadczeń przekracza limit, ZUS będzie wypłacał tylko to wyższe.
Komu przysługuje renta wdowia?
Połączone świadczenia, w tym tzw. rentę wdowią, mogą otrzymać kobiety mające co najmniej 60 lat i mężczyźni powyżej 65 lat, pozostający do dnia śmierci małżonka we wspólności małżeńskiej, którzy nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). Nie mogą oni pozostawać w związku małżeńskim.
Świadczenie jest przeznaczone dla wdów i wdowców mających prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno to renta rodzinna po zmarłym małżonku.
Jeśli osoba w przyszłym roku złoży wniosek o rentę wdowią, a nie będzie miała ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, wówczas ZUS odmówi jej przyznania świadczenia z powodu braku prawa do drugiego świadczenia.
Wnioski można składać od stycznia
Wnioski o rentę wdowią można składać od 1 stycznia 2025 r. Prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożono wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.
W przypadku wniosków złożonych do 30 czerwca 2025 r. prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Dlatego do złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały sześć miesięcy.
ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej kalkulator, który pozwala obliczyć najbardziej korzystny wariant świadczeń. Można także skorzystać z pomocy pracowników ZUS, którzy pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania.