Tajpej już nie najwyższy, ale najbardziej ekologiczny
Ukończony w 2004 roku wieżowiec Tajpej 101 na Tajwanie, który był pierwszym drapaczem chmur o wysokości ponad pół kilometra, powalczy o miano najwyższego i najbardziej ekologicznego budynku świata. To odpowiedź zarządców wieżowca na oddanie do użytku "Wieży Dubaju". Ponad 800-metrowa konstrukcja od dziś jest najwyższą budowlą wzniesioną przez człowieka na Ziemi.
Ukończony w 2004 roku wieżowiec Tajpej 101 na Tajwanie, który był pierwszym drapaczem chmur o wysokości ponad pół kilometra, powalczy o miano najwyższego i najbardziej ekologicznego budynku świata.
To odpowiedź zarządców wieżowca na oddanie do użytku "Wieży Dubaju". Ponad 800-metrowa konstrukcja od dziś jest najwyższą budowlą wzniesioną przez człowieka na Ziemi.
Prawie 2 miliony dolarów będzie kosztować przystosowanie Tajpej 101 do standardów, które pomogą mu zdobyć tytuł najbardziej ekologicznego wieżowca świata. Certyfikaty dotyczące stopnia wykorzystania ekologicznych technologii w budynkach są przyznawane przez amerykański instytut Leadership in Energy and Environmental Design.
Zarządcy Tajpej 101 wraz z 85 firmami, które wynajmują powierzchnię biurową w wieżowcu, mają wspólnie wypracować sposoby oszczędzania energii elektrycznej oraz wody. Ponad połowa spośród 100 najwyższych budowli świata znajduje się w Azji, z czego aż 32 w Chinach. Budowle te - projektowane z dużym rozmachem - rzadko jednak wykorzystują ekologiczne rozwiązania.