Tak nie było od 40 lat. Rekord na rynku nieruchomości
W 2021 r. w Polsce zostało oddanych do użytku niemal 235 tys. nowych domów i mieszkań. Tak dobrych wyników nie było od 1979 roku - wynika z analizy firmy HRE Investments. Dawno nie było też tak świetnego roku, jeśli chodzi o liczbę rozpoczętych nowych inwestycji. Rośnie też powierzchnia statystycznego mieszkania.
21.01.2022 18:04
Jak podaje firma, mamy do czynienia nie tylko z największą liczbą mieszkań oddanych do użytkowania od ponad czterech dekad, ale też z historycznym rekordem powierzchni nieruchomości, które powstały w ciągu roku - w 2021 r. było to w sumie 21,8 mln metrów kwadratowych nowych mieszkań i domów.
Tak się buduje w Polsce
Dwie trzecie powstających nieruchomości budują firmy deweloperskie. W ubiegłym roku dostały one pozwolenia na wybudowanie prawie 213 tys. nowych lokali mieszkalnych. Wynik ten jest o 23,9 proc. lepszy w porównaniu do roku 2020, w którym wydano prawie 172 tys. takich pozwoleń - wylicza HRE Investments.
Firma podaje też, że w grudniu ubiegłego roku wydano pozwolenia na budowę, w ramach których może powstać w sumie 23,5 tys. mieszkań. "Jest to wynik o 7,1 proc. gorszy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Ten spadek może być jednak mylący dla oceny bieżącej koniunktury. W grudniu 2020 roku mieliśmy bowiem do czynienia z historycznym rekordem liczby wydanych pozwoleń" - podkreśla firma.
"W oczywisty sposób porównując się do takiego wyniku możemy dziś obserwować trochę gorsze dane, ale jeśli spojrzymy na płynące z GUS informacje szerzej, to interpretacja może być zgoła odmienna. Przed 2020 rokiem w grudniu deweloperzy zwykli bowiem otrzymywać pozwolenia na budowę od 4 do 13 tysięcy mieszkań. Na tym tle bieżący wynik (23,5 tys.) jest więc bardzo dobry. Tu warto dodać uwagę, że dane na temat pozwoleń bywają zmienne, więc trzeba je rozpatrywać w dłuższym horyzoncie czasowym" - tłumaczy HRE Investments.
I podkreśla, że nie zawsze wszystkie wydane pozwolenia na budowę skutkują rozpoczęciem inwestycji, jej ukończeniem i oddaniem mieszkania do użytku. Dlatego najważniejsze dane do oceny bieżącej koniunktury mówią o tym ile mieszkań zaczęto budować.
"Na tę liczbę najszybciej wpływa bowiem bieżący popyt na mieszkania lub nawet oczekiwania deweloperów na temat popytu. W całym 2021 roku firmy deweloperskie ruszyły z budową 166 tysięcy lokali. To o prawie 30 proc. więcej lokali niż w roku poprzednim. Wtedy firmy budujące mieszkania na sprzedaż zaczęły budowę 130 tys. nieruchomości" - podają eksperci.
"Jeśli spojrzymy na sam grudzień, to wydźwięk danych GUS będzie podobny. Dokonania deweloperów znowu są rekordowe. Okazuje się bowiem, że ostatni miesiąc 2021 roku był najlepszym grudniem w historii deweloperów pod względem liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Ekipy weszły bowiem na place budów, na których powstać ma 12,6 tysięcy mieszkań. To o 6,6 proc. więcej niż przed rokiem" - czytamy. HRE Investments zwraca też uwagę, że w latach 70. przeciętna nieruchomość miała niecałe 64 mkw powierzchni. Dziś są to prawie 93 metry.
Nie jest kolorowo
W obrazie polskiego rynku nieruchomości jest też jednak olbrzymia łyżka dziegciu. Z roku na rok rośnie liczba młodych osób, które mieszkają z rodzicami, bo choć w Polsce buduje się dużo, to coraz mniej ludzi stać na własny kąt. Ceny nieruchomości rosną szybciej niż pensje Polaków. A młodzi muszą walczyć z inwestorami, w tym z funduszami, które jedną transakcją wykupują tysiące mieszkań.
Co gorsza, analitycy zwracają uwagę, że w roku 2022 wzrost cen może być wolniejszy, ale nie ma szans na odwrócenie trendu. Tymczasem rosną stopy procentowe, a wraz z nimi maleje kwota, którą możemy wziąć w ramach kredytu, a także rosną miesięczne raty. Ekonomiści zgodnie prognozują też, że RPP w najbliższym czasie znów podniesie stopy procentowe.