Tamborski: decyzja o ewentualnej współpracy z Wiedniem powinna być możliwe szybko

Nowy prezes GPW Paweł Tamborski chce, żeby decyzja w sprawie ewentualnej współpracy z giełdą w Wiedniu zapadła możliwie szybko. Zapowiada też nowe zachęty i instrumenty dla emitentów i inwestorów, ale szczegóły przedstawi za kilka tygodni.

Tamborski: decyzja o ewentualnej współpracy z Wiedniem powinna być możliwe szybko
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Beax

W piątek dokończone zostało, przerywane wcześniej dwukrotnie, walne zgromadzenie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW)
. Tym samym wygasła kadencja dotychczasowego zarządu z prezesem Adamem Maciejewskim, a funkcję prezesa objął Paweł Tamborski, który w czwartek dostał zgodę na pełnienie tej funkcji od Komisji Nadzoru Finansowego.

Nowy prezes GPW pytany przez dziennikarzy, czy giełda wymaga zmian, odpowiedział: - Sytuacja giełdy jest dobra, poprzedni zarząd dał dobrą, mocną zmianę. Będę proponował nowe instrumenty i zachęty dla inwestorów i emitentów, ale o szczegółach poinformuję za kilka tygodni.

Z kolei pytany o rozmowy GPW z giełdą w Wiedniu na temat połączenia obu podmiotów Tamborski odpowiedział: - Sprawa Wiednia jest jednym z najważniejszych priorytetów. Chciałbym, żeby decyzje w tej sprawie zapadły możliwie szybko.

Po zakończeniu walnego zgromadzenia rozpoczęło się posiedzenie Rady Giełdy, na którym Tamborski ma przedstawić swoje propozycje dotyczące składu nowego zarządu GPW.

W piątek akcjonariusze GPW wybrali nowy skład Rady Giełdy. Obok dotychczasowych członków: Wiesława Rozłuckiego, Marka Wierzbowskiego, Marka Słomskiego, Jacka Lewandowskiego i Dariusza Kacprzyka, wybrano też Piotra Piłata, dyrektora departamentu rozwoju rynku finansowego z Ministerstwa Finansów.

Wymaganych głosów akcjonariuszy nie uzyskali natomiast dwaj inni kandydaci do Rady Giełdy: prezes Izby Domów Maklerskich Waldemar Markiewicz oraz inwestor giełdowy Mariusz Patrowicz, będący kandydatem zgłoszonym przez akcjonariuszy mniejszościowych niebędących członkami giełdy.

Ponieważ - zgodnie ze statutem GPW - w skład Rady Giełdy powinien wchodzić przedstawiciel akcjonariuszy mniejszościowych niebędących członkiem Giełdy, w najszybszym możliwym czasie ma być zwołane NWZ GPW w celu jego wyboru.

Piątkowe walne zgromadzenie giełdy zatwierdziło też sprawozdanie finansowe za 2013 roku. Zgodnie z propozycją zarządu akcjonariusze zgodzili się na wypłatę 50,4 mln zł dywidendy, czyli 1,20 zł dywidendy na jedną akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 7 sierpnia, a jej wypłata nastąpi 26 sierpnia.

Źródło artykułu:PAP
wiedeńgpwtamborski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)