Tanieją pszenica, drób, wołowina oraz mleko w proszku - MRiRW
14.9.Warszawa (PAP) - Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wynika, że w pierwszym tygodniu września tańsze były pszenica i kukurydza oraz drób,...
14.9.Warszawa (PAP) - Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wynika, że w pierwszym tygodniu września tańsze były pszenica i kukurydza oraz drób, wołowina i mleko w proszku.
ZBOŻE
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 31.08-06.09.br. za kukurydzę w skupie średnio płacono 572ázł/t, tj. mniej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem odpowiednio o 3,8 proc. i o 6,6 proc.
W tym czasie przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 487 zł/t, tj. o 2,1 proc. niższym niż tydzień wcześniej, ale o 2,5 proc. wyższym niż przed miesiącem.
Wzrost cen skupu jęczmienia i żyta w analizowanym tygodniu prawdopodobnie wynikał z poziomu cen ustalonych w umowach kontraktacyjnych.
Dostawcy jęczmienia paszowego uzyskiwali średnio 376 zł/t, tj. o ponad 10 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o ok. 6 proc. więcej niż przed miesiącem.
W tym czasie średnia cena skupu żyta konsumpcyjnego wynosiła 265ázł/t. Była ona o blisko 2 proc. wyższa od ceny notowanej tydzień wcześniej, ale o ponad 6 proc. niższa niż przed miesiącem.
W odniesieniu do porównywalnego okresu 2008 r. pszenica i jęczmień paszowy były o 12-15 proc. tańsze, żyto o 39 proc., a kukurydza tylko o 2 proc.
MIĘSO
W dniach 31.08-06.09.2009 r. średnia cena skupu trzody chlewnej wyniosła 4,87 zł/kg i była o 0,7 proc. niższa od notowanej tydzień wcześniej.
W tym czasie za kurczęta typu brojler otrzymywano 3,46 zł/kg, o 2,7 proc. mniej, a za indyki 4,85 zł/kg, o 1,6 proc. mniej. Za bydło zakłady płaciły średnio 4,85 zł/kg wobec 4,84 zł/kg pod koniec sierpnia br.
Ceny skupu żywca wieprzowego, wołowego oraz drobiowego znajdują się w spadkowym trendzie. W analizowanym tygodniu dostawcy trzody i drobiu otrzymywali o 8-9 proc. mniej, aábydła o ok. 5 proc. mniej niż w okresie szczytowych notowań cen tych gatunków zwierząt w br.
MLEKO
Od sierpnia br. trwa nieprzerwany spadek cen odtłuszczonego mleka w proszku. Na początku września za OMP w zbycie uzyskiwano 6,73 zł/kg, tj. o prawie 4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie w porównaniu do analogicznego okresu ub.r. OMP było tańsze o 3 proc. (PAP)
zaj/ gor/