Trwa ładowanie...

Tańsze mieszkania za więcej dzieci

Będą większe dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych. "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do projektu opracowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Share
Tańsze mieszkania za więcej dzieci
Źródło: Fotolia, fot: Piotr Adamowicz
d1cmqkj

Jak czytamy, wsparcie dla małżeństw i osób mających co najmniej dwójkę dzieci sięgnie 20 procent wartości mieszkania. W przypadku trójki lub większej liczby dzieci wyniesie 25 procent, czyli o 10 procent więcej niż obecnie. Nowelizacja przewiduje również zniesienie ograniczeń dla osób mogących pomóc młodym w zaciągnięciu kredytu.

Poza tym resort infrastruktury chce objąć programem także mieszkania z rynku spółdzielczego. Dziś ubiegający się o wsparcie nie mają tu na co liczyć.

Projekt powinien trafić do Sejmu w ostatnim kwartale roku i wejść w życie w 2015 roku - potwierdzają przedstawiciele resortu.

d1cmqkj

Dziś, osoby samotne i małżeństwa bezdzietne mogą liczyć na dopłatę w wysokości 10 procent wartości nieruchomości.Wsparcie rośnie do 15 procent przy jednym dziecku. Cena mieszkania nie może jednak przekroczyć wyznaczonych przez wojewodów limitów. W niektórych miastach jest ona tak niski, że trudno znaleźć lokal, spełniający wymogi formalne.

Program MdM ma określoną pulę pieniędzy do rozdysponowania, na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Na przykład na 2014 rząd przeznaczył 600 mln zł. Już dziś jest jednak niemal pewne, że nie wszystkie pieniądze zostaną wydane.

Po sześciu miesiącach funkcjonowania programu złożono zaledwie 8237 wniosków o dofinansowanie. W sumie opiewają na 187 mln zł, więc wykorzystano niecałe 1/3 pieniędzy. Na dodatek z miesiąca na miesiąc spada liczba chętnych do uczestnictwa w MdM.

Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

d1cmqkj

Podziel się opinią

Share
d1cmqkj
d1cmqkj