Tańszy prąd? Wyższy limit tylko po złożeniu oświadczenia
Tak samo jak przez cały 2023 roku, tak jeszcze do połowy 2024 roku stawki na rachunkach gospodarstw domowych będą zamrożone na poziomie z 2022 roku. Limit tańszego prądu wynosi 1500 kWh. Jednak, aby nie odczuć podwyżki, trzeba będzie dopełnić pewnych formalności.
Pod koniec 2023 r. Sejm przyjął ustawę przedłużającą niższe ceny energii do czerwca 2024 roku. Zapisane w niej rozwiązania nazywane są potocznie tarczami energetycznymi. Było to konieczne, aby Polacy nie odczuli w portfelach ogromnego skoku cen. Limit tańszego prądu dla większości gospodarstw domowych wynosi 1500 kWh. Jednak część osób może liczyć na wyższe progi np. 1800 kWh dla osób z niepełnosprawnością, a dla rolników i dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny 2000 kWh.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Za 700 tys. w reklamówce sprzedałem Ferrari 458 Italia - Robert Michalski #18
Konieczne będzie oświadczenie
Wtedy za nadwyżkę zapłacą więcej, lecz muszą pamiętać, aby złożyć oświadczenie do 31 marca. W przypadku osób, które w trakcie 2024 r. nabędą prawo do zwiększonego limitu, mają czas na złożenie wniosku w terminie 30 dni od dnia uzyskania uprawnienia do wyższych limitów - donosi "Fakt". Spółki energetyczne już udostępniły wzory takich oświadczeń
Eksperci mówią, co trzeba zrobić natychmiast
Przyjęta przez Sejm ustawa zakłada przedłużenie do połowy 2024 roku maksymalnych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto (do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc., ponieważ przepisy mają obowiązywać przez pół roku). Będzie to 1500 kWh dla gospodarstw domowych, 1800 kWh dla osób z niepełnosprawnością, a dla rolników i dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny 2000 kWh. Powyżej limitu, zachowana ma być stawka 693 zł za MWh jako cena maksymalna. Jakie trzeba mieć dokumenty, by skorzystać z większego limitu?
Jak donosi gazeta przy limicie zużycia do 1800 kWh odbiorcy, którzy posiadają lub mieszkają wspólnie z osobą, która ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, niezdolności do samodzielnej egzystencji, całkowitej niezdolności do pracy lub niepełnosprawności (dla osób poniżej 16 roku życia), będą musieli złożyć oświadczenie u sprzedawcy prądu. Natomiast przy limicie zużycia do 2000 kWh, odbiorcy, którzy mają Kartę Dużej Rodziny, powinni złożyć oświadczenie i kopię Karty Dużej Rodziny.
W przypadku odbiorców, którzy prowadzą gospodarstwo rolne muszą oni pamiętać, o złożeniu oświadczenia i kopii decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego.
Pamiętajmy, że tarcze chroniące Polaków przed wysokimi podwyżkami cen energii wygasną z końcem czerwca. Według ekspertów Forum Energii stawka może wzrosnąć od lipca o niemal 70 proc. - z 900 do 1510 zł/MWh. Rozwiązaniem mają być tzw. taryfy dynamiczne. Pomysł budzi jednak wiele wątpliwości, bowiem stawki nie będą ustalane z góry na cały rok, ale mają zmieniać się co 15 minut, odzwierciedlając bieżące notowania energii na giełdzie.
Taryfy dynamiczne - szansa i zagrożenie dla budżetów domowych
Od sierpnia część odbiorców będzie miała alternatywę w postaci tzw. taryf dynamicznych. W tym przypadku stawki nie będą ustalane z góry na cały rok, ale mają zmieniać się co 15 minut, odzwierciedlając bieżące notowania energii na giełdzie.
Trzeba uświadomić klientów, że ceny energii dynamicznie się zmieniają i wiążą się z tym ryzyka. Bez tej świadomości, wiedzy oraz wspomnianych już technicznych możliwości klient nie zyska, a może stracić - ostrzegł prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin, w rozmowie z Money.pl.
- Aby zyskać na takich taryfach, trzeba mieć możliwości przesuwania swojego największego poboru energii na czas, kiedy to cena np. w środku dnia jest najniższa. Nie każdy ma taką możliwość. Skorzystają także ci, którzy mają przydomowe magazyny energii i w ten sposób mogą tanio uzupełniać swój magazyn na resztę dnia - dodał.
Prezes URE został zapytany także o aspekty praktyczne - jak będzie wyglądać fizyczne rozliczanie energii, której cena zmienia się co 15 minut. - Jeśli na przykład nasza pralka pracuje 30 min, to przez pierwszy kwadrans będziemy rozliczani po cenie jednej takiej jednostki, a kolejne 15 min po kolejnej, już zmienionej cenie - stwierdził.
Kto będzie mógł skorzystać z taryf dynamicznych? Przede wszystkim skorzystają osoby, które posiadają licznik zdalnego odczytu. - Jest on niezbędny, aby klient np. wiedział, kiedy i jakie są poziomy cen energii. Kluczowe są jednak liczniki, bo to ich montaż determinuje możliwość korzystania z takiego rozwiązania jak taryfa dynamiczna - podkreślił szef URE. Do wprowadzenia taryf dynamicznych już przygotowuje się Polska Grupa Energetyczna. Spółka szacuje, że poprzez samą zmianę sposobu użytkowania energii możemy obniżyć rachunek za prąd o 10-15 proc - donosi Bussines Insider.