Tauron nie przewiduje zmiany polityki dywidendowej w aktualizacji strategii; czeka na ustawę o OZE

23.08. Warszawa (PAP) - Tauron nie przewiduje zmiany polityki dywidendowej w aktualizowanej strategii - poinformował dziennikarzy Krzysztof Zawadzki, wiceprezes Tauronu. Z pełną...

23.08.2012 | aktual.: 23.08.2012 15:08

23.08. Warszawa (PAP) - Tauron nie przewiduje zmiany polityki dywidendowej w aktualizowanej strategii - poinformował dziennikarzy Krzysztof Zawadzki, wiceprezes Tauronu. Z pełną aktualizacją strategii spółka może poczekać na ustawę o OZE.

"Nie sądzę, by polityka dywidendowa się zmieniła" - powiedział wiceprezes Zawadzki.

Prezes Tauronu, Dariusz Lubera, powiedział, że we wrześniu, październiku zaktualizowana strategia powinna być w większości gotowa.

"Istotny jednak będzie wpływ +trójpaku+, a zwłaszcza ustawy o OZE. Możliwe, że pełna aktualizacja przeciągnie się na okres po wejściu ustawy w życie, chyba że jej wejście znacznie się przedłuży, poza pierwsze półrocze przyszłego roku" - powiedział na konferencji prezes Lubera.

Prezes informował wcześniej, że jeżeli ustawa o OZE wejdzie w życie w obecnie proponowanym kształcie, to Tauron dokona weryfikacji strategii rozwoju w tym obszarze swojej działalności.

Prezes powtórzył podczas telekonferencji z inwestorami, że nowe przepisy o OZE w proponowanym obecnie kształcie zmniejszyłyby skumulowany wynik EBITDA Tauronu do 2021 r. o 3,3 mld zł w porównaniu z wynikiem, jaki osiągnęłaby grupa przy obecnie obowiązujących przepisach, czyli średniorocznie ok. 370 mln zł.

Powtórzył, że współspalanie byłoby opłacalne przy współczynniku na poziomie minimum 0,7.

Pytany, czy spółka interesowała się przejęciem PEP-u, odpowiedział: "podjęliśmy decyzję o nieskładaniu oferty. Mamy określony poziom nakładów inwestycyjnych, nie potraktowaliśmy PEP jako okazji".

"Oceniliśmy ryzyko wejścia w PEP jako wysokie. Może gdybyśmy nie robili projektu w Jaworznie. Ale na razie jesteśmy zdeterminowani, by go robić" - dodał wiceprezes Zawadzki.

Tauron informował wcześniej, że za dwa lata grupa zamierza mieć około 200 MW w energetyce wiatrowej. Spółka planuje m.in. uruchomienie farmy wiatrowej Marszewo o mocy 82 MW, a docelowo 100 MW oraz farmy Wicko, która ma mieć 40 MW mocy.

Rząd chce uchwalić tzw. trójpak energetyczny, czyli nowelizację ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz prawo gazowe do końca roku. Projekt ustawy o OZE zakłada wprowadzenie do systemu wsparcia tzw. współczynników korekcyjnych, które decydować będą o faktycznym zróżnicowaniu poziomu wsparcia w zależności od rodzaju źródła.

System wsparcia zakłada m.in. wprowadzenie koncepcji sprzedawcy urzędu, niezmienność zasad przez cały okres wsparcia instalacji OZE (15 lat, z wyjątkiem współspalania, gdzie okres wsparcia wyniesie 5 lat), zachowanie dotychczasowych zasad wsparcia dla działających instalacji OZE, a likwidację dla jednostek zamortyzowanych. Planowane jest też m.in. ograniczenie wsparcia dla technologii współspalania.(PAP)

pel/ asa/

Źródło artykułu:PAP
energiagiełdaspółka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)