Tchórzewski: NKW najwcześniej na przełomie marca i kwietnia

Z ekonomicznego punktu widzenia nowa Kompania Węglowa powinna powstać wcześniej niż do końca pierwszego półrocza 2016 r. - ocenił w rozmowie z PAP minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodał, że najwcześniej mogłoby to się stać na przełomie marca i kwietnia.

22.12.2015 17:00

"Wyznaczyliśmy sobie cel i zaakceptowała to pani premier Beata Szydło, że do końca pierwszego półrocza postawnie nowa Kompania Węglowa. Natomiast ekonomicznie byłoby wskazane, by stało się to nawet szybciej. Będziemy do tego dążyli" - powiedział minister.

Pytany o to, kiedy najwcześniej NKW mogłaby powstać, ocenił że mogłoby to się stać na przełomie marca i kwietnia 2016 roku. "Koniec marca, początek kwietnia, wcześniej na pewno nie. Jest dużo trudności" - powiedział. Dodał, że powstanie NKW musi się odbyć po "dogłębnym i rzeczywistym sprawdzeniu kosztów".

Tchórzewski podkreślił, że resort którym kieruje czekają m.in. trudne rozmowy ze stroną społeczną "co do zakresu i sposobu restrukturyzacji".

W poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski informował, że na przełomie stycznia i lutego powinny być znane szczegóły dot. Nowej Kompanii Węglowej. W wcześniej resort ujawnił zapowiedział, że Towarzystwo Finansowe Silesia nie przejmie 11 kopalń Kompanii Węglowej (KW) - jak planował poprzedni rząd - będzie natomiast jednym z akcjonariuszy Nowej Kompanii Węglowej (NKW). Tobiszowski mówił wtedy, że w proces tworzenia NKW "na pewno wejdzie Węglokoks" oraz, że sektor energetyczny też będzie brany pod uwagę.

We wtorek Sejm uchwalił nowelę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która zakłada przedłużenie możliwości stosowania środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r.

Ministerstwo Energii zapewnia, że nowela nie zakłada likwidacji kopalń, a dotyczy m.in. przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zbędnego majątku spółek węglowych. "Majątkiem, który ma być przekazywany do SRK, są części zakładów górniczych, które nie prowadzą już wydobycia lub takie, w których wydobycie zakończy się w najbliższym czasie ze względu na wyczerpanie zasobów (m.in. Pole Bojków należące do KWK +Sośnica+, szyb Poniatowski wchodzący w skład KWK +Wieczorek+, Ruch +Anna+ KWK +Rydułtowy-Anna+, rejon +Pawłów+ w KWK +Bielszowice+)" - podkreślił resort.

Nowe prawo umożliwia nieodpłatne zbycie kopalń, zakładów górniczych lub ich oznaczonych części do SRK. Określa ponadto warunki przyznawania jednorazowych odpraw pieniężnych tym, którzy skorzystają z tego świadczenia od 1 stycznia 2016 r.

Regulacja wydłuża też "termin umożliwiający korzystanie z osłon socjalnych, przewidzianych ustawą z 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, w latach 2016-2018". Nowe prawo przewiduje również zamknięcie możliwości zatrudnienia osób przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników przeróbki w górnictwie w jakiejkolwiek formie prawnej - zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią.

Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących pracy na powierzchni, które wejdą w życie po upływie czterech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)