Trwa ładowanie...
daf4ai3
15-06-2016 12:29

Tchórzewski: Projekt budowy elektrowni jądrowej wymaga optymalnego finansowania

Warszawa, 15.06.2016 (ISBnews) - Polska powinna być gotowa do rozpoczęcia projektu budowy elektrowni jądrowej, ale dopiero wtedy gdy jego finansowanie będzie optymalne, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Share
daf4ai3

"Te projekty budowy i finansowania budowy elektrowni jądrowej, które zostały mi przedstawione, w zakresie mechanizmu różnicowego, z punktu widzenia ekonomicznego są dla mnie - jako odpowiedzialnego za energetykę - nie do przyjęcia dlatego, że są zbyt kosztowne" - powiedział Tchórzewski dziennikarzom w kuluarach konferencji "Okrągły Stół Energetyczny".

Jego zdaniem, inwestorzy chętni do udziału w projektach jądrowych obecnie oczekują, że zapewni im się gwarancje rentowności. Tymczasem 100% gwarancji rentowności powoduje, że tak naprawdę rynku nie będzie.

"Powinniśmy być gotowi do rozpoczęcia [projektu atomowego - przyp. ISBnews], ale w takiej sytuacji, kiedy to będzie optymalnie sfinansowane, żeby ta energia była nie za droga dla odbiorcy" - powiedział minister.

Zdaniem Tchórzewskiego alternatywny sposób finansowania to sfinansowanie budowy, także z pewnym ryzykiem ze strony inwestora.

Dodał, że w sprawie ewentualnego udziału chińskich firm w technologii lub finansowaniu nie ma jeszcze żadnej decyzji.

(ISBnews)

daf4ai3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daf4ai3
daf4ai3