Trwa ładowanie...
d1djpek
d1djpek
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tchórzewski: przy Bogdance pierwsza elektrownia na czysty węgiel (opis)

Chcemy zbudować pierwszą w Europie elektrownię w technologii tzw. czystego węgla przy kopalni Bogdanka - zapowiedział w czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski. W tym roku rząd planuje zakończenie restrukturyzacji polskiego górnictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1djpek

Szef Ministerstwa Energii podczas konferencji po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów zapowiedział też zakończenie do końca br. "organizacyjnie i finansowo" restrukturyzacji górnictwa, tak by w przyszłym roku zaczęło się ono rozwijać.

Tchórzewski, który od przejęcia władzy przez PiS miał za zadanie zorganizowanie od postaw nowego resortu - energii, przypomniał, że 31 lipca ub. roku ministerstwo było już całkowicie zorganizowane. Jego najważniejszym i najpilniejszym zadaniem była restrukturyzacja polskiego górnictwa. Jak zaznaczył, z końcem kwietnia ub. roku wystartowała Polska Grupa Górnicza, w tym czasie trwały negocjacje z Komisją Europejską ws. notyfikacji programu pomocowego dla branży.

"To było bardzo trudne, niektórzy twierdzili wręcz, że niemożliwe, ale program pomocowy został zaakceptowany przez KE" - mówił. Jego zdaniem owa akceptacja może świadczyć o tym, że Komisja "widzi i rozumie polską potrzebę funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego".

d1djpek

Jak podkreślał, PGG miała osiągnąć zysk z końcem kwietnia 2017 r., a osiągnęła go od października ub. roku - jej zysk za trzeci kwartał przekroczył 100 mln zł.

Jako przykład sukcesu restrukturyzacji górnictwa Tchórzewski podał przypadek Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która - jak mówił - była w tragicznej sytuacji i groziła jej upadłość.

Dzięki przyjętemu programowi restrukturyzacji spółka jest obecnie traktowana jako jedna z najbardziej "błyskotliwych firm na świecie". Dowodem na to jest - w opinii szefa resortu energii - fakt, że akcje JSW podrożały z 7,50 zł do nawet 80 zł w punkcie maksymalnym, by ustabilizować się na poziomie ponad 60 zł. "Widać wyraźnie, że to nie kilkanaście, kilkadziesiąt, ale kilkaset procent wzrostu wartości" - mówił.

Tchórzewski zapowiedział rozpoczęcie programu pilotażowego, w którym mieliby wziąć udział polscy uczeni, by zaprojektować i spełnić rolę tzw. inżyniera kontraktu, przy budowie elektrowni w technologii czystego węgla (zgazowania węgla).

d1djpek

Jak dodał, elektrownia taka miałaby powstać obok lubelskiej kopalni węgla kamiennego Bogdanka.

"W moim przekonaniu jest to program, który może się udać" - powiedział Tchórzewski.

Zgazowywanie węgla polega na jego przemianie w tzw. syngaz, który może być wykorzystany do produkcji energii.

d1djpek

Podziel się opinią

Share

d1djpek

d1djpek