Te leki potaniały. Zobacz, ile zaoszczędzisz

Nowa lista leków refundowanych. Potaniało 477 preparatów
Nowa lista leków refundowanych. Potaniało 477 preparatów
Źródło zdjęć: © PAP | Łukasz Gągulski
oprac. OPM

13.03.2021 08:46

Jest nowa lista leków refundowanych, to oznacza, że od marca wiele leków potaniało. Na liście znalazło się aż 477 takich medykamentów. Jednak mamy nie tylko dobre informacje, są i takie leki, które zdrożały.

Od 1 marca obowiązuje nowa lista refundacyjna, która wprowadziła obniżkę 477 leków. Jak czytamy w "Super Expressie", najbardziej staniał lek stosowany w akromegalii, zwanej "chorobą gigantów", ponieważ duży poziom horomonu wzrostu powoduje rozrost kości.

Lek na tę przypadłość - Sandosatinum - staniał z ponad 4 tys. zł aż do 4,57 zł. Z większej refundacji ucieszą się też uczuleni na kurz domowy - Novohelisen staniał aż o 452 zł.

Mniej zapłacimy także za preparat do karmienia dzieci z chorobą metabolizmu – Milupa PKU staniała o ponad 126 zł. Z kolei pacjenci, którzy zmagają się z bólem towarzyszącym chorobie nowotworowej, zaoszczędzą nieco ponad 64 zł.

Nie tylko obniżki

Jednak marzec to nie tylko obniżki leków, są też takie, które zdrożały, a jest ich aż 156. Więcej zapłacą m.in. chorzy na grzybicę zapłacą więcej za Noxafil i Pocasonazole Mylan. Oba preparaty podrożały aż 238 zł.

Pozostałe podwyżki są raczej kosmetyczne, to głównie kwota rzędu 10 zł. Na przykład o 9,94 zł zdrożał lek na schizofrenię Risperon.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (70)
Zobacz także