Ten skarb pamięta czasy potopu szwedzkiego. Niezwykłe odkrycie pod Bydgoszczą
Grupa historyczno-eksploracyjna Weles odkryła skarb z XVII wieku w pobliżu Bydgoszczy. To kilkadziesiąt monet z okresu potopu szwedzkiego. Znalezisko trafi do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Wśród znalezisk było 47 szelągów koronnych, 20 szelągów litewskich oraz rzadkie srebrne szóstaki. Monety prawdopodobnie pochodziły z mennicy bydgoskiej z połowy XVII wieku, czyli z okresu potopu szwedzkiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To tu tankują rządowe limuzyny. Ceny? Można się zdziwić
Poszukiwacze przypuszczają, że mogły być przechowywane w skórzanej sakiewce, zgubionej lub zakopanej "w pobliżu brodu i szlaku". Stan szelągów wskazuje na ich krótki obieg, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi.
Odkryciu towarzyszyły pracownice Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu. Grupa Weles podkreśla, że emocje i satysfakcja z odkrycia napędzają ich do dalszych poszukiwań.
Skarb z czasów potopu szwedzkiego trafi do muzeum
Z komunikatu grupy archeologów wynika, że Mariusz Wójcik, członek grupy, po raz kolejny okazał się niezawodnym znalazcą. Monety zidentyfikował dr Krzysztof Jarzęcki z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Skarb zostanie przekazany do muzeum, aby mogli podziwiać go odwiedzający.
To niejedyne odkrycie w woj. kujawsko-pomorskim w ostatnim czasie. W listopadzie archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu znaleźli kulę armatnią z czasów potopu szwedzkiego. Wcześniej odkryto także grób młodej kobiety, nazwanej "Wampirką", której ciało zabezpieczono przed powstaniem z grobu.
Znaleźli jeden z największych skarbów w Polsce. Szuka ich policji
W kontekście "finansowych" skarbów było ostatnio głośno o zabytkach z czasu epoki brązu. W Gryfinie odnaleziono m.in. 73 duże przedmioty i ich zespoły np. 30 naszyjników z brązu i kilka przedmiotów z srebra, broń, sierpy, część tarczy i groty oszczepów z brązu.
"Jest to jeden z największych skarbów odnalezionych ostatnimi laty w Polsce" - poinformował w komunikacie nadkom. dr Marek Łuczak, koordynator wojewódzki ds. zabytków Komendzie Wojewódzkiej Policji (KWP) w Szczecinie.
Problem polega na tym, że znalezisko zostało odkryte w trakcie nielegalnych poszukiwań. Jak ustalono, skarb wydobyto z ziemi, co sprawiło, że całkowicie stracił kontekst - nie będzie bowiem możliwe poznanie okoliczności ukrycia przedmiotów. Sprawcom grozi do 8 lat więzienia.