Trwa ładowanie...

Ten system nie będzie działał. Ważna zapowiedź przed długim weekendem

We wtorek 3 maja sesje rozliczeniowe w systemie Elixir nie odbędą się - zapowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa. Ten dzień jest ustawowo wolny od pracy i popularny system służący do realizowania przelewów również będzie miał wolne. Nie oznacza to jednak, że ci, którzy będą bardzo potrzebowali przelać pieniądze, zostaną zupełnie bez wyjścia.

Ten system nie będzie działał. Ważna zapowiedź przed długim weekendem Ten system nie będzie działał. Ważna zapowiedź przed długim weekendem Źródło: Adobe Stock, fot: milushka
deag44n
deag44n

Krajowa Izba Rozliczeniowa tłumaczy w środowym komunikacie, że rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9.30, 13.30 i 16.00. Inaczej jest jednak w dni ustawowo wolne od pracy i weekendy. Przed długim majowym weekendem warto więc zapoznać się z tym, jak będzie pracować ten system.

Długi weekend majowy. Jak działa system Elixir?

Elixir będzie standardowo pracował do piątku 29 kwietnia. Po przerwie weekendowej rozliczenia będą realizowane w poniedziałek 2 maja, który jest dniem roboczym. Wtorek 3 maja jest dniem wolnym od pracy i wtedy nie odbywają się sesje rozliczeniowe w ramach tego systemu. W kolejne dni tygodnia, począwszy od 4 maja, Elixir będzie już działał w zwykłym trybie.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Prezes NBP do zmiany? "Zabiera wiarygodność całej polityce gospodarczej"

KIR podkreśla, że wolne 3 maja nie dotyczy Euro Elixir – systemu, który rozlicza przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro). We wtorek, tak jak w każdym dniu roboczym, zostanie przeprowadzonych 6 sesji rozliczeniowych – ten dzień nie jest bowiem dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro.

deag44n

Jednak nawet ten, kto będzie chciał przelać polską walutę 3 maja, nie pozostanie pozostawiony zupełnie bez możliwości. Pozostaje bowiem jeszcze system przelewów natychmiastowych – Express Elixir. System działa 24 godziny przez siedem dni w tygodniu i 365 dni w roku - także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, umożliwiając przesyłanie środków pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach.

Taki przelew może być dodatkowo płatny

Realizacja przelewu natychmiastowego uwarunkowana jest jednak dostępnością banku nadawcy i odbiorcy w danym momencie, a ta może być ograniczona np. ze względu na przerwy konserwacyjne. Banki mogą też pobierać opłatę za wykonanie przelewu z użyciem tego systemu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
deag44n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deag44n