Teraz pojedziesz na glicerynie
Nowa technologia opracowywana przez polskich naukowców ma pozwolić na produkcję nowego paliwa na bazie gliceryny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
05.01.2012 | aktual.: 05.01.2012 07:00
Jak donosi gazeta, Polska Akademia Nauk pracuje na zlecenie rządu nad zagospodarowaniem gliceryny. W Polsce mamy jej duże nadwyżki, bo to produkt uboczny produkcji bioestrów dodawanych do paliw. Na każde 10 kg biodiesla powstaje aż kilogram gliceryny.
I choć związek jest potrzebny w branży chemicznej (materiały wybuchowe), kosmetycznej (wytwarza się z niego mydła czy kremy)
, farmacji (leki na serce) czy spożywczej, to cały czas mamy jego duże nadwyżki. Stąd pomysł, by glicerynę (tzw. glicerol) przetwarzać na paliwo.
Jak mówi "DGP" prof. Ryszard Grabowski z PAN, ze związku możliwe jest wytworzenie diesla. Jeśli się to uda, czeka nas prawdziwa rewolucja.
Póki co polscy naukowcy starają się wyprzedzić w opracowaniu nowej technologii Brytyjczyków.
Dlatego nie są znane wszystkie szczegóły prac. Wiadomo, że są finansowane ze środków unijnych, a nowe paliwo mogłoby być tańsze niż olej napędowy. Nadprodukcja gliceryny sprawiła bowiem, że jej cena spadła o 50 proc. Co ciekawe nad zagospodarowaniem gliceryny pracuje też chemiczna Grupa Ciech. Firma chce ją wykorzystać do produkcji EPI, czyli związku potrzebnego przy wytwarzaniu farb czy lakierów.
Wirtualna Polska / "Dziennik Gazeta Prawna"