Test kolejnego wsparcia na 1 777 pkt?

Pierwszej sesji tygodnia, posiadacze długi pozycji z pewnością nie zaliczą do udanych. Marcowe kontrakty rozpoczęły handel od poziomu 1 820 pkt. Przewaga kupujących, z pierwszych minut sesji i obrona istotnych technicznie poziomów nie trwały długo.

Test kolejnego wsparcia na 1 777 pkt?
Źródło zdjęć: © BM Banku BPH

13.01.2009 08:14

Zdecydowanie do ofensywy przystąpiła strona podażowa, której sukcesywnie udawało się obniżać wartość FW20H09. Około godziny 15 przełamane zostało psychologiczne wsparcie na 1 800 pkt, a minimum intraday ustanowione zostało na 1 790 pkt (-1,7%). Ostatecznie kontrakty marcowej serii zakończyły handel jeden punkt wyżej (1 791 pkt). LOP na zamknięciu wyniosła nieco ponad 64 tys. sztuk. Dzisiejszych spadków nie potwierdza obrót (571 mln na WIGu20), szczególnie, że niemal połowa przypadła na jedną spółkę (PKO BP 253 mln). Słaba sesja w USA, na początku dzisiejszego dnia premiować będzie stronę podażową.
Zgodnie z zapowiedzią piątkowej sesji, pierwsza sesja bieżącego tygodnia wypadła słabo. Na wykresie kontraktów terminowych pojawiła się kolejna czarna świeca, poprzedzona luką bessy, której kupujący nie zdołali trwale zamknąć. Brak dolnego cienia i zamknięcie na minimum sesyjnym świadczy, że dołek aktualnych spadków jest jeszcze przed graczami. Strona podażowa doprowadziła do przełamania dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, co powinno być już sygnałem ostrzegawczym dla kupujących. Dodatkowo po wczorajszej sesji sprzedający zamknęli lukę hossy (1 805 pkt), stanowiącą wsparcie, co oznacza, że kondycja graczy opowiadających się po długiej stronie rynku nie jest najlepsza. Kolejnymi wsparciami, które podaż być może będzie chciała przełamać są poziomy 1 734 pkt oraz 1 700 pkt (jako połowa wysokiego białego korpusu z 2.12 ub. r.) To drugie wsparcie pokrywa się z 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego fali wzrostowej zapoczątkowanej na 1 500 pkt. Dalszy ruch spadkowy w ramach ostatniej 3-miesięcznej konsolidacji
wydaje się bardzo prawdopodobny, gdyż wskaźnik trendu – ADX nadal wskazuje trend boczny jako dominujący. Z jego perspektywy daleko jest jeszcze do wygenerowania sygnału o charakterze średnioterminowym. Opadający Stochastic sprzyja w krótkim terminie do opowiadania się po krótkiej stronie rynku. Pozytywnym akcentem jest zachowanie LOP, która była dodatnio skorelowana z kursami, co oznacza wycofywanie się graczy z rynku i pomniejsza wiarygodność takiego ruchu kursów.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)