Trwa ładowanie...

Test przedsiębiorcy do poprawy. PiS wystraszył się politycznych skutków

Będą zmiany w teście przedsiębiorcy – tak zdecydował wczoraj rząd, jednocześnie przyjmując dokument. Zniknie jego nazwa a sam pomysł zostanie skorygowany.

Share
Test przedsiębiorcy do poprawy. PiS wystraszył się politycznych skutków
Źródło: East News, Fot: OLEKSIEWICZ/REPORTER
d1zgexq

Test przedsiębiorcy ma być bronią fiskusa przeciwko tym, którzy zakładając działalność gospodarczą, uciekają przed wyższymi podatkami. Test znalazł się w Wieloletnim Planie Finansowym, którym w środę zajął się rząd – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna”.

Resort finansów wyliczył, że uszczelnienie systemu da 1,2 mld zł dodatkowych wpływów z podatków. Rząd jednak wystraszył się politycznych skutków tych rozwiązań i będzie je korygował.

d1zgexq

Propozycje mają być dyskutowane na forum Rady Dialogu Społecznego.

- Chodzi o wprowadzenie takich działań, które ochronią przed wypychaniem na samozatrudnienie – mówi „DGP” rozmówca z rządu.

Nie oznacza to wycofanie z pomysłu, bo zebrane przez MF dane wskazują, że 1 proc. Najbardziej zamożnych przedsiębiorców uzyskują jedną czwartą dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych PIT-em. Większe nierówności są tylko wśród inwestorów giełdowych, bo tam krezusi wypracowują aż 62 proc. wszystkich dochodów z kapitałów. Jednak o ile w przypadku gry na giełdzie może to być zrozumiałe – profesjonaliści uzyskują znacznie lepsze wyniki niż rzesza ciułaczy kupujących jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych – o tyle tak duży rozrzut w poziomie dochodów przedsiębiorców dla niektórych ekspertów jest zaskoczeniem. Wynika to z tego, że jednym przedsiębiorcom idzie lepiej, innym. Stąd duże różnice w dochodach - gorzej – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

d1zgexq

Ci, którzy mają najlepsze wyniki, rozliczają PIT według 19-proc. liniowej. Ci, którzy rozliczają się według skali podatkowej, zarabiają przeciętnie 43,6 tys. zł na rok. A liniowcy 231 tys. A to oznacza, że preferencja podatkowa w postaci niższej liniowej stawki przy działalności gospodarczej ma duże znaczenie dla dobrze zarabiających.

Eksperci, z którymi rozmawiali dziennikarze dziennika uważają, że wysokie dochody wśród liniowców na jednoosobowej działalności gospodarczej w połączeniu z dużymi nierównościami dochodowymi w grupie samych przedsiębiorców to jeszcze nie jest twardy dowód, że z systemem podatkowo-składkowym w tym przypadku jest coś nie tak.

Pomysł z testem przedsiębiorcy nie jest zły pod warunkiem, że faktycznie oddzieli fikcyjnych przedsiębiorców od tych prawdziwych i że uda się do niego przekonać przeciwników w samym rządzie, np. Jadwigę Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Resort finansów bierze pod uwagę korekty pomysłu, jak choćby taką, że test nie będzie działał wstecz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1zgexq

Podziel się opinią

Share
d1zgexq
d1zgexq