Test strefy: 2362 – 2368 pkt.

W końcówce piątkowej sesji niedźwiedziom udało się jak wiadomo uzyskać znaczącą przewagę. Można stwierdzić, że dość wyraźnie odczuwalne zawahanie popytu na poprzednich sesjach świadczyło jednak o powolnym wyczerpywaniu się potencjału wzrostowego rynku. Kulminacyjnym momentem okazało się piątkowe uderzenie podaży, w wyniku którego kontrakty znalazły się w okolicy kluczowego przedziału wsparcia: 2362 – 2368 pkt.

Test strefy: 2362 – 2368 pkt.
Źródło zdjęć: © DM BZ WBK

23.10.2012 09:11

Przypominam te historyczne już wydarzenia, gdyż w przedpołudniowej fazie wczorajszego handlu wspomniany węzeł Fibonacciego nadal odgrywał istotną rolę. To właśnie tutaj bowiem doszło do wyraźnego wzrostu presji popytowej. Na wykresie znalazło to swoje odzwierciedlenie w postaci kilkunastopunktowego ruchu odreagowującego. Warto podkreślić, że kontrakty zaczęły podążać w kierunku lokalnej zapory podażowej: 2382 – 2385 pkt. zbudowanej na bazie zniesienia 18.6%.

W swoich opracowaniach analitycznych podkreślałem, że dopiero w przypadku sforsowania tej przeszkody zostałby wygenerowany sygnał techniczny uwiarygadniający działania odwetowe podejmowanej przez kupujących.

Niestety w przedpołudniowej fazie handlu właśnie w korytarzu cenowym: 2382 – 2385 pkt. ukształtował się lokalny punkt zwrotny. Obóz byków zwątpił zatem tutaj w swoje możliwości, co błyskawicznie zostało dostrzeżone i wykorzystane przez przeciwnika. Warto nadmienić, że ta zalewająca rynek fala pesymizmu zbiegła się w czasie z analogicznymi tendencjami rozwijającymi się stopniowo w Eurolandzie. Ostatecznie kontrakty powróciły ponownie do korytarza cenowego: 2362 – 2368 pkt.

Obraz
© Wykres FW20Z12 – skala dzienna (fot. DM BZ WBK)

Również w końcówce sesji cały czas istotną rolę odgrywała na wykresie wymieniona przed momentem zapora cenowa. Popyt starał się nie dopuścić do jej przełamania (i ten cel udało się osiągnąć), ale zainicjowanie wiarygodnie wyglądającego ruchu odreagowującego było już poza możliwościami byków.

Ostatecznie zamknięcie grudniowej serii kontraktów wypadło na poziomie 2371 pkt. Stanowiło to niewielki spadek wartości FW20Z12 w relacji do piątkowej ceny odniesienia wynoszący 0.17%.

W kontekście strefy: 2362 – 2368 pkt. warto jeszcze przypomnieć, że oprócz zniesień wewnętrznych, koncentrują się tutaj projekcje prowzrostowej, symetrycznej formacji ABCD. Obóz byków powinien zatem rzeczywiście ze zdecydowanie większym zaangażowaniem starać się zainicjować ruch odreagowujący. Takiego zaangażowania wczoraj jednak nie obserwowaliśmy, co stanowi w moim odczuciu powód do niepokoju.

Na wykresie pojawiła się także lokalna zapora podażowa: 2398 – 2403 pkt. zbudowana na bazie zniesienia 38.2%. Uważam, że dopiero w przypadku jej sforsowania moglibyśmy mówić o potencjalnie istotnym sygnale technicznym potwierdzającym wzrost aktywności popytu. Spodziewałbym się wówczas kontynuacji tendencji wzrostowej, włącznie z możliwością przełamania niebieskiej, górnej Median Line (ten sygnał byłby ostatecznym potwierdzeniem, że powracamy na ścieżkę dominującego w ujęciu średnioterminowym trendu).

Na razie jednak nadal głównym celem dla popytu powinna być obrona wparcia: 2362 – 2368 pkt. Gdy przygotowuję opracowanie na wartości tracą niestety kontrakty na US Futures, choć musimy również pamiętać, że końcówka wczorajszej sesji za oceanem ułożyła się po myśli byków. Warto w tym kontekście nadmienić, że popyt uaktywnił się dokładnie w przedziale wsparcia Fibonacciego: 1422 – 1425 pkt. (indeks S&P500).

Podsumowując, kontrakty znalazły się na silnym wsparciu, ale jak na razie ta okoliczność nie przekłada się na jakiś wyraźny wzrost aktywności popytu. Niepokojącym sygnałem byłoby z pewnością przełamanie węzła Fibonacciego: 2362 – 2368 pkt., co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do konfrontacji w 2316 – 2322 pkt. Na zakończenie należy dodać, że obszar cenowy: 2362 – 2368 pkt. należałoby obserwować jednocześnie z analogiczną zaporą popytową: 2338 – 2345 pkt. na indeksie WIG20, którą również bykom udało się wczoraj wybronić.

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

indeksyfuturesgpw
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)