TFI i OFE nie widzą korzyści z wydłużenia sesji GPW, chcą krótszego handlu - ankieta ZMiD

19.12. Warszawa (PAP) - Towarzystwa funduszy inwestycyjnych i fundusze emerytalne nie widzą korzyści z wprowadzonego przed rokiem wydłużenia sesji giełdowej i opowiadają się za...

19.12.2012 | aktual.: 19.12.2012 15:08

19.12. Warszawa (PAP) - Towarzystwa funduszy inwestycyjnych i fundusze emerytalne nie widzą korzyści z wprowadzonego przed rokiem wydłużenia sesji giełdowej i opowiadają się za przywróceniem obowiązujących wcześniej godzin handlu - wynika z ankiety Związku Maklerów i Doradców.

"Wyniki badania wskazują, że instytucje rynku kapitałowego nie dostrzegają korzyści wydłużonej sesji ani dla swoich klientów, ani dla całego rynku kapitałowego, i w przeważającej części opowiadają się za przywróceniem godzin handlu obowiązujących przed 3 stycznia 2011 roku" - napisano w komunikacie prasowym ZMiD.

82 proc. ankietowanych wskazało powrót do poprzednich godzin handlu jako optymalne rozwiązanie, a 14 proc. proponuje skrócenie sesji i wprowadzenie przez GPW elektronicznego handlu pozasesyjnego, który występuje na wielu rozwiniętych rynkach; jeden podmiot zaproponował kompromisowe skrócenie sesji do godz. 17.00.

Wyniki badania wskazują również, że 91 proc. badanych instytucji uważa, że wydłużenie sesji od początku 2011 roku nie wpłynęło na wzrost obrotów, 68 proc. badanych instytucji nie dostrzega korzyści wydłużenia sesji dla klientów; pozostałe 32 proc. dostrzega ujemne strony, a żadna z instytucji nie wskazała korzyści dla klientów.

Z ankiety ZMiD wynika, że 69 proc. badanych instytucji wskazało, że wydłużenie sesji wpłynęło na koszty ich działalności, w tym w przypadku 14 proc. badanych w istotnym stopniu. 32 proc. instytucji nie odczuwa wzrostu kosztów.

95 proc. ankietowanych uważa, że GPW powinna przedstawić dodatkowe statystyki wpływu wydłużonych godzin handlu na poziom obrotów.

W opinii ankietowanych, powrót do godzin handlu sprzed wprowadzonych zmian (8.30 - 16.30) spowoduje wzrost koncentracji obrotu (73 proc.) lub nic nie zmieni (27 proc.); żadna z badanych instytucji nie oczekuje spadku obrotów.

"Wyniki nowej ankiety przeprowadzonej przez Związek Maklerów i Doradców można porównać z rezultatami poprzedniego badania z czerwca 2010 r., które poprzedzało wydłużenie sesji giełdowej. Nowe badanie jednoznacznie wskazuje, że inwestorzy instytucjonalni, pomimo dwóch lat funkcjonowania nowego rozwiązania, nie przekonali się do handlu w wydłużonych godzinach. W poprzednim badaniu ok. 20-25 proc. inwestorów oczekiwało umiarkowanego pozytywnego wpływu wydłużenia sesji na poziom obrotów i konkurencyjność warszawskiej giełdy. Obecnie instytucje praktycznie nie dostrzegają takich korzyści" - powiedział prezes ZMiD Grzegorz Łętocha, cytowany w komunikacie.

Na ankietę ZMiD odpowiedziały 22 instytucje, w tym 15 towarzystw funduszy inwestycyjnych i 7 powszechnych towarzystw emerytalnych. Badanie przeprowadzone zostało w dniach 13-17 grudnia. (PAP)

pr/ ana/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)